fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Naukowcy: Tyranozaury miały "klimatyzację" w czaszce

AFP
Tyranozaur Rex miał w swojej czaszce otwory, które schładzały jego głowę niczym klimatyzator - wynika z najnowszych badań.

Przez kilka dziesięcioleci naukowcy uważali, że dwa otwory w szczytowej części czaszki tyranozaura znane jako okno przedoczodołowe (dorsotemporal fenestra) miały związek z ruchami szczęki drapieżnika, ponieważ miały być wypełnione mięśniami.

Jednak zespół badaczy kierowanych przez prof. Casey Holliday z Uniwersytetu Missouri doszedł do wniosku, że w rzeczywistości otwory te mogły służyć innemu celowi - czytamy w "The Anatomical Record".

- Byłoby naprawdę dziwne, gdyby mięśnie wychodziły z góry i kierowały się do szczęki, wykonując zwrot o 90 stopni i przebiegały wzdłuż szczytu czaszki - mówi Holliday. - Mamy jednak dowody na istnienie wielu naczyń krwionośnych w tym rejonie (czaszki), bazując na naszych badaniach na aligatorach i innych gadach - dodaje.

Na potrzeby badań zespół użył sprzętu termowizyjnego, by badać aligatory - zwierzęta, które również mają podobne otwory w czaszce. Okazało się, że otwory są elementem systemu termoregulacyjnego aligatora.

- Temperatura ciała aligatora zależy od jego otoczenia - mówi Kent Vliet, współautor badań z Uniwersytetu Florydy. - Zauważyliśmy, że kiedy jest chłodniej i aligatory próbują podnieść temperaturę ciała, nasz sprzęt noktowizyjny pokazywał duże gorące plamy wokół tych otworów na czaszce, co wskazywało na wzrost temperatury. Potem, gdy robiło się cieplej, otwory stawały się ciemniejsze, co wskazywało, na ich "wyłączenie", aby schłodzić (organizm - red.) - dodaje.

Po zbadaniu krokodyli, naukowcy przyjrzeli się skamieniałym szczątkom dinozaurów i krokodyli, aby zbadać przebieg ewolucji i rozwoju tych otworów. Po analizie naukowcy doszli do wniosku, że otwory w czaszkach tyranozaurów były wykorzystywane do schładzania czaszki.

Tyranozaur był jednym z największych żyjących kiedykolwiek na ziemi drapieżników. Zamieszkiwał Ziemię w okresie od 100,5 do 66 milionów lat temu. 65 milionów lat temu nagle tyranozaury zniknęły z powierzchni Ziemi w czasie masowego wymierania dinozaurów.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA