fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Prawo gospodarcze na egzaminie zawodowym 2017: kandydaci na adwokatów i radców pisali umowy

123RF
W trzecim dniu egzaminu u adwokatów i radców prawnych wiele osób opuszczało przed czasem sale egzaminacyjne.

Za nami trzeci dzień egzaminu zawodowego prawników. W czwartek ponad 5,5 tys. kandydatów do obu korporacji rozwiązywało zadanie z prawa gospodarczego. Rok temu właśnie egzamin z tego przedmiotu bardzo słabo wypadł u radców prawnych. Wystawiono na nim aż 37 proc. ocen niedostatecznych. U adwokatów było lepiej, oceny niedostateczne otrzymało 13 proc. Kandydaci na adwokatów najgorzej w 2016 r. radzili sobie z prawem cywilnym (61 proc. dwój).

Czwartkowy egzamin przebiegł bez zakłóceń. W wielu komisjach na egzaminie radcowskim zdający kończyli go przed czasem.

Zadanie, w przypadku obu korporacji, polegało na napisaniu umowy. U adwokatów chodziło o umowę dzierżawy. Z kolei na egzaminie radcowskim zadanie dotyczyło umowy pożyczki. Pierwsze opinie po opuszczeniu sal były raczej pozytywne.

Dziś (w piątek) czwarty i ostatni dzień egzaminacyjnego maratonu. Kandydaci będą pisać dwie prace: z prawa administracyjnego i z zasad etyki. Ten egzamin będzie najdłuższy – potrwa nie sześć, ale osiem godzin.

Kandydaci do korporacji mogą pisać prace odręcznie lub na komputerze. Z tej drugiej formy korzysta blisko 99 proc. Ci, którzy się na to zdecydowali, korzystali z własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla nich wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zawartości komputera i uniemożliwia połączenie z urządzeniami zewnętrznymi.

Podczas egzaminów zdający mają możliwość korzystania z przyniesionych aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo komisje egzaminacyjne zapewniają dostęp do stanowisk komputerowych zawierających systemy informacji prawnej.

Do tegorocznego egzaminu przystępuje 18 niepełnosprawnych kandydatów. Dla nich czas egzaminu jest wydłużany o połowę – w ostatnim dniu egzaminu odpowiednio do 12 godzin.

Na czasowe ulgi liczyć mogą także karmiące matki. Jest ich w tym roku 79. Przyznano im prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA