fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Procesy dyscyplinarne polskich prawników z amerykańską asystą

Fotorzepa
Organizacja adwokatów z USA wspiera polskich kolegów w staraniach o zachowanie reguł państwa prawa.

Deklaracje o wsparciu polskich prawników padły podczas spotkania przedstawicieli American Bar Association (ABA) z adwokatami z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Prezydent ABA Bob Carlson zachęcił polskich kolegów, by nie rezygnowali z walki z próbami upolityczniania sądów.

– System wymiaru sprawiedliwości powinien być chroniony przed zakłóceniami politycznymi. Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny, którego sędziowie będą wybierani zgodnie z prawem, uchyli przepisy, które takie zakłócenia wprowadzają – oświadczył Carlson, co zgromadzeni prawnicy przyjęli gromkimi brawami.

Poza ogólnymi deklaracjami o wsparciu na spotkaniu padły też propozycje konkretnych działań. Profesor Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, zaproponował, by procesy dyscyplinarne przeciwko prawnikom były obserwowane przez przedstawicieli ABA. Według jego propozycji tacy obserwatorzy przekazywaliby swoje spostrzeżenia szefowi tej organizacji.

– Nie chodzi o wpisanie takiej zasady do reguł proceduralnych, ale obecność przedstawiciela takiej potężnej organizacji na pewno wpływałaby dyscyplinująco na osoby, które będą prowadziły takie procesy – powiedział prof. Wyrzykowski. Ostrzegał przy tym, że utworzenie w Sądzie Najwyższym osobnej Izby Dyscyplinarnej i podejmowane ostatnio postępowania dyscyplinarne wobec sędziów to przejaw poważnego ograniczenia niezależności sądownictwa. – Jeśli w pierwszym akcie dramatu na ścianie wisi strzelba, to ona w ostatnim akcie wypali. W tym przypadku już strzela – powiedział prof. Wyrzykowski.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adwokat Mikołaj Pietrzak, zwrócił uwagę, że warte uznania są postawy sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, którzy przeciwstawiają się próbom upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. – Nie podejmują tych działań w obronie przywilejów, ale w interesie społeczeństwa i rządów prawa – powiedział Pietrzak.

American Bar Association jest niezależną organizacją pozarządową, największą na świecie dobrowolną organizacją zawodową zrzeszającą ponad 400 tys. członków w USA i na świecie. Jest zaangażowana w ochronę oraz promowanie niezależnego sądownictwa zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

Bob Carlson prezydent American Bar Association

ABA chce wspierać polskich prawników w działaniach na rzecz przestrzegania konstytucji, szczególnie by nie poddawać sędziów politycznym naciskom. Chcemy kontynuować monitoring spraw dyscyplinarnych. Polscy prawnicy mogą liczyć na wsparcie naszej ambasady i Kongresu. Niezależność sądów to gwarancja praworządności. Jeśli jakiś kraj poświęca to dla politycznej gry, traci zaufanie zagranicznych inwestorów, którzy będą się obawiać, że jeśli dojdzie do sprawy w sądzie, nie będą mogli liczyć na sprawiedliwy proces. Nawet takie kraje jak Chiny starają się do pewnego stopnia przestrzegać praworządności. Chińskie firmy też inwestują za granicą i chcą być sprawiedliwie traktowane.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA