fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Komisja NRA w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich ws. jego wypowiedzi o Holokauście

123RF
Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej sprzeciwiła się manipulowania słowami Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w TVP, że naród polski współuczestniczył w Holokauście.

W programie  „Minęła Dwudziesta" RPO Adam Bodnar odniósł się do artykułu we „Frankfurter Rundschau", krytycznie komentującego słowa premier Szydło z Auschwitz. Szefowa rządu powiedziała tam 14 czerwca, że "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli". Niemiecki dziennik napisał, że Polska chce przedstawić Holokaust jako "wyłącznie niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału".

Komentując niemiecką publikację Adam Bodnar powiedział: "Polska zawsze potępiała Holokaust i nie ma wątpliwości, że są za niego odpowiedzialni Niemcy." Dodał jednak:  "Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski".

Po tym, jak jego wypowiedź wywołała głosy oburzenia, Bodnar w specjalnym oświadczeniu przeprosił "wszystkie osoby, które mogły poczuć się dotknięte formą mojej wypowiedzi". Mimo to wypowiedź RPO wywołała krytykę Adama Bodnara i naciski na, by zrezygnował z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Komisja Praw Człowieka przy NRA w przyjętej 27 czerwca br. uchwale wyraża opinię, że krytyka ta jest nieuzasadniona i  wynika wyłącznie z wyjęcia z kontekstu słów Rzecznika.

- Zmasowany atak na dr. Bodnara stanowi wyłącznie przejaw próby deprecjacji jego dotychczasowej działalności. Godzi się przypomnieć, że to właśnie Adam Bodnar jest gorliwym obrońcą prawdy historycznej, który skutecznie zwalcza m.in. twierdzenie o „polskich obozach śmierci" - czytamy w uchwale podpisanej przez adw. Justynę Metelską, przewodniczącą Komisji.

Komisja uznała krytyczne wypowiedzi części mediów oraz przedstawicieli władzy publicznej na temat wypowiedzi RPO za krzywdzące i nieuprawnione.

Komisja przypomniała również, że Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej już w 2005 roku zwracało uwagę na niedopuszczalne wypaczanie i celowe zniekształcanie faktów historycznych związanych z hitlerowskim ludobójstwem, skierowanym przeciwko narodowi polskiemu i innym narodom.

- Posługiwanie się w publicznych wypowiedziach sformułowaniami: „polskie obozy koncentracyjne", „mordowanie Żydów rękami Polaków w obozach śmierci" i inne podobne określenia uwłaczają pamięci Ofiar, szkalują imię Polski i w najwyższym stopniu naruszają cześć i godność Polaków. Z wielkim uznaniem przyjmujemy zdecydowane reakcje polskiej dyplomacji, polskich eurodeputowanych oraz środowiska dziennikarskiego. W celu ochrony pamięć i narodowej oraz godności Polski widzimy potrzebę zdecydowanego występowania także na drogę sądową - głosiła  uchwała Nr 14/2004  Prezydium NRA z 25 stycznia 2005 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA