Chodzi o dodanie dwóch paragrafów do art. 245 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten mówi, że "zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy niej obecny.

Adwokaci chcą by w przypadku, gdy zatrzymany nie ma adwokata lub radcy prawnego ustanowionego z wyboru, to przed przystąpieniem do czynności procesowych z udziałem tego zatrzymanego trzeba będzie wyznaczyć mu adwokata lub radcę prawnego z urzędu.

Zgodnie z propozycją Naczelnej Rady Adwokackiej, prawnik mógłby wyznaczyć prezes lub referendarz sądowy sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach niecierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy.

Do KPK miałby też trafić przepisów mówiący, że "w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych z udziałem zatrzymanego należy wykonać te czynności z udziałem adwokata lub radcy prawnego, w tym ustanowionego z urzędu".

Petycja ma trafić do Senatu.