- Policjant złożył raport o zwolnienie go ze służby za 11 miesięcy. Jako przyczynę ubiegania się o rozwiązanie z nim stosunku służbowego wskazał prześladowanie i nękanie go przez przełożonych oraz stan zdrowia. Przełożony zwolnił go jednak z dniem upływu trzech miesięcy od dnia złożenia raportu. Policjant odwołał się od tej decyzji, ale została ona utrzymana w mocy. Nieznacznie przesunięto tylko datę rozwiązania stosunku służbowego tego funkcjonariusza. Czy zwolnienie po upływie 3,5 miesiąca od złożenia wspomnianego raportu, ale w innym niż wskazanym przez policjanta terminie, jest ważne?

Tak. Zgodnie z art. 41 ust. 3 uop policjanta zwalnia się ze służby w terminie do trzech miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby. Pisemne zgłoszenie przez policjanta wystąpienia ze służby w Policji jest dla organu wiążące. W takim przypadku jego rola ogranicza się w istocie do określenia daty rozwiązania stosunku służbowego. Data taka – niezależnie od terminu wskazanego przez policjanta oraz podanych w raporcie przyczyn jego złożenia - musi mieścić się w trzymiesięcznym okresie od daty zgłoszenia wystąpienia policjanta ze służby. W związku z tym jednak, że zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby funkcjonariusza, który się odwołał się od takiej decyzji mógł uzyskać moc prawną dopiero od dnia wydania decyzji odwoławczej albo od wydania postanowienia kończącego sprawę w inny sposób. Stąd konieczność przesunięcia daty zwolnienia.

To, że do zwolnienia policjanta doszło w rezultacie już po upływie trzech miesięcy też nie ma tu większego znaczenia. Jak uznał, bowiem NSA w wyroku z 7 marca 2013 r. (I OSK 1239/12) przewidziany w art. 41 ust. 3 uop termin jest zachowany, jeżeli określona w decyzji organu pierwszej instancji data zwolnienia ze służby mieści się w terminie do trzech miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia wystąpienia przez policjanta ze służby. Zdaniem NSA, jeżeli policjant wnosi odwołanie od decyzji o zwolnieniu go ze służby na skutek zgłoszonego wystąpienia, to godzi on się na ewentualne późniejsze, wynikające z wszczęcia postępowania odwoławczego, określenie daty zwolnienia. Uznanie, że w takim przypadku data zwolnienia ze służby nadal powinna zawierać się w terminie do trzech miesięcy od pisemnego zgłoszenia wystąpienia ze służby kłóciłoby się z założeniem o racjonalnym ustawodawcy.

podstawa prawna: Art. 41 ust.3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1782 ze zm.)