Do końca 2023 r. Biuro RPP mieściło się przy ul. Młynarskiej 46 w Warszawie. Od Nowego Roku nowy adres to ul. Płocka 11/13, 01-231 Warszawa. Numery telefonów, adresy e-mail pozostają bez zmian.
„Osoby zainteresowane wizytą osobistą w Biurze zapraszamy od 3 stycznia 2024 r. już do nowej siedziby Biura, po wcześniejszej rezerwacji. Prosimy również o aktualizację swoich rejestrów oraz wszelkich dokumentów, które mogą odnosić się do naszej lokalizacji.” - czytamy na stronie RPP.
Czytaj więcej
Wprowadzenie pozasądowego modelu rekompensaty szkód medycznych opartego na braku winy oraz zmianę trybu powoływania Rzecznika Praw Pacjenta postulują Eksperci Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem obecny model jest bardzo niekorzystny dla osób poszkodowanych w tzw. zdarzeniach medycznych.
Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów. W zakresie jego jego kompetencji leży m.in.:
- prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów;
- prowadzenie postępowań wyjaśniających ws. naruszenia praw pacjenta;
- w sprawach cywilnych dotyczących naruszenia praw pacjenta wykonywanie zadania na prawach prokuratora;
- ochrona praw pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny, o którym mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 685);
- opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta;
- współpraca w zakresie przestrzegania praw pacjenta z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych;
- analiza skarg pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy.