Były wiceminister w rządzie PiS zastępcą Izabeli Leszczyny

Maciej Miłkowski, dotychczasowy wiceminister zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości będzie nadal piastował swoje stanowisko.

Publikacja: 28.12.2023 17:58

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski chętnie słucha głosu pacjentów i lekarzy

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski chętnie słucha głosu pacjentów i lekarzy

Foto: Emil Górski

Jak dowiedział się serwis CowZdrowiu.pl opierając się na informacjach uzyskanych od minister zdrowia Izabeli Leszczyny, premier podpisał właśnie nominację dla Macieja Miłkowskiego.

To już drugi zastępca Izabeli Leszczyny. Resort zdrowia poinformował właśnie, że nominację otrzymał także Wojciech Konieczny, senator ze Śląska, lekarz i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Ale o ile nominacja Koniecznego była do przewidzenia, to pozostawienie Miłkowskiego na dotychczasowym stanowisku może wydawać się zaskakujące.

Czym Maciej Miłkowski zasłużył sobie na pozostanie w rządzie?

Objęcie władzy przez Koalicję 15 października wywołało pewne poruszenie wśród organizacji pacjenckich i środowiska lekarskiego. Chodziło właśnie o losy ministra Miłkowskiego, który cieszył się ogromnym poważaniem. Pacjenci zawdzięczają mu podpisanie decyzji refundacyjnych na wiele nowoczesnych leków stosowanych np. w onkologii czy leczeniu SMA (dawka leku kosztuje prawie 10 mln zł).

Czytaj więcej

Kim jest nowa minister zdrowia, Izabela Leszczyna?

Przedstawiciele organizacji pacjenckich często też podkreślali, że jest to jeden z nielicznych ministrów, z którymi można było umówić się na spotkanie. I w dodatku zawsze uważnie słuchał, co się do niego mówi. Był też otwarty na argumenty drugiej strony.

Takie spotkania często prowadziły do podejmowanych przez niego decyzji poprawiających losy chorych.

Ekonomista związany z ochroną zdrowia

Maciej Miłkowski jest menedżerem, ukończył Szkołę Główną Handlową, a także studia MBA – Zarządzanie i Ekonomika Technologii Medycznych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współtworzył Mazowiecką Regionalną Kasę Chorych.

Od 2005 do 2007 był pełnomocnikiem dyrektora ds. finansowo-księgowych i wicedyrektorem ds. ekonomicznych w Instytucie Matki i Dziecka. Pomiędzy czerwcem 2007 a styczniem 2016 pozostawał wicedyrektorem ds. ekonomicznych w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 15 lutego 2016 objął funkcję zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych, którą pełnił do 2018.

18 czerwca 2018 powołany na stanowisko wiceministra zdrowia, odpowiedzialnego za ubezpieczenia zdrowotne i nadzór nad NFZ. W późniejszym okresie powierzono mu m.in. kontrolę polityki lekowej.

Minister zdrowia poinformowała, że będzie pięcioro wiceministrów. Pozostałe nominacje nadal czekają na podpis szefa rządu.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej