– Prezydent zachęca do szczepień, sam się zaszczepił trzema dawkami, ale nie jest za obowiązkiem szczepień i na ten moment jest dość sceptyczny wobec forsowanej przez rząd ustawy Hoca – przekazał informator "Super Expressu", dodając, że "w takiej formie jest ona nie do przyjęcia".

Gazeta przypomina, że Andrzej Duda udowodnił już, że nie rzuca słów na wiatr. Kiedy przyszło do podpisania kontrowersyjnej ustawy lex TVN, zawetował ją, powołując się na wątpliwości natury prawnej.

- Nie jest moją rolą oceniać czy krytykować możliwą decyzję prezydenta w sprawie ustawy Hoca, ale w tej kwestii stoję murem za tą ustawą, bo daje możliwości zabezpieczenia zdrowia obywateli. I to nie jest żadne ograniczanie swobód obywatelskich czy segregacja sanitarna - przekonuje z kolei europoseł PiS Joachim Brudziński.

Czytaj więcej

Rząd zajął stanowisko ws. Lex Hoc. Chodzi certyfikaty covidowe w pracy

Przypomnijmy, iż we wtorek rząd pozytywnie ocenił projekt ustawy posła Czesława Hoca, który zakłada m.in, że pracodawcy będą mogli domagać się od pracowników przedstawienia wyników testu na koronawirusa.

Poselski projekt przewiduje, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2.

Pracownicy lub osoby, które pozostają w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą będą mogły wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2.

Zgodnie z projektem, pracodawca będzie mógł delegować pracowników lub osoby, które pozostają z nim w stosunku cywilnoprawnym, do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy. Dotyczyć to będzie osób, które przekazały informacje o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji wirusa SARS-CoV-2. Chodzi także o osoby, które posiadają pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Weryfikacja tożsamości w zakładach pracy odbywać się będzie przez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19. Chodzi tu przede wszystkim o unijne cyfrowe zaświadczenie COVID albo uproszczony certyfikat wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą. Będzie można dokonać tego za pomocą nowej aplikacji mobilnej (Skanera Certyfikatów COVID), udostępnionej bezpłatnie przez Centrum e-Zdrowia.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Przedsiębiorstwa, które będą zatrudniać wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z których usług korzystają osoby o takim samym statusie zdrowotnym, nie będą podlegały ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego.