Licząca 11,2 miliona mieszkańców Kuba za cel postawiła sobie zaszczepienie wszystkich dzieci przed ponownym otwarciem szkół, które w większości są zamknięte od marca 2020 roku. Nowy rok szkolny rozpoczął się na wyspie w poniedziałek, ale nauka odbywa się zdalnie i to za pośrednictwem telewizji, ponieważ większość gospodarstw domowych nie ma dostępu do internetu.

Po zakończeniu badań klinicznych na nieletnich, przeprowadzonych z użyciem szczepionek Abdala i Soberana, Kuba rozpoczęła w piątek zorganizowaną kampanię szczepień dla dzieci, zaczynając od tych w wieku 12 lat i starszych. W poniedziałek natomiast ruszyła akcja szczepień w grupie wiekowej 2-11 lat w Cienfuegos, centralnie położonej najmniejszej spośród czternastu kubańskich prowincji.

Coraz więcej krajów szczepi dzieci w wieku od 12 lat, a w niektórych prowadzone są badania kliniczne szczepionek na młodszych dzieciach. Już teraz takie kraje jak Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Wenezuela zapowiedziały, że planują szczepić młodsze dzieci. Ale Kuba jest pierwszym państwem, które te zapowiedzi zrealizowało.

5788

zgonów spowodowanych Covid-19 zanotowano dotąd oficjalnie na Kubie

Ogólna liczba zakażonych to prawie 700 tys.

Szczepionki z Kuby, pierwsze opracowane w Ameryce Łacińskiej, nie zostały poddane weryfikacji międzynarodowych organizacji. Są to preparaty białkowe, które wykorzystują nową technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2. Taka sama technologia została wykorzystana w szczepionkach firm Novavax z USA i Sanofi z Francji, które oczekują na zatwierdzenie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Większość szkół na Kubie została zamknięta półtora roku temu, w marcu. Pod koniec zeszłego roku placówki zostały ponownie otwarte na kilka tygodni, ale szybko z powrotem zamknięto je w styczniu.

Kuba w ostatnim czasie walczy z najsilniejszą jak dotąd falą pandemii. Prawie połowa z niemal 5,8 tys. oficjalnie potwierdzonych zgonów, związanych z Covid-19, została zarejestrowana tylko w ciągu ostatniego miesiąca.