Krajowa Rada Radców Prawnych zamówiła badania sondażowe wśród przedsiębiorców i osób prywatnych na temat korzystania przez nich z usług prawnych. Wyniki ankiety mają pomóc w przygotowaniu kierunków pracy władz samorządu po listopadowym zjeździe radców.
Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców (56 proc.) zadeklarowała, że nigdy nie korzystała z porad radcy prawnego. W tej grupie połowa badanych nie wie nawet, w jakich sprawach radcy mogliby być im przydatni. Wśród pozostałych najwięcej wskazało kolejno na: prawo pracy (12 proc.); windykację należności (9 proc.); prawo handlowe, tworzenie umów handlowych, prawo fiskalne, problemy podatkowe (7 proc.); prawo finansowe, zadłużenie (5 proc.); procedury administracyjne i prawo cywilne (3 proc.).
Spośród firm, które korzystały z usług radców, najwięcej podało, iż porady dotyczyły zagadnień prawa handlowego, skarbowego, bankowego (41 proc.); prawa cywilnego (39 proc.); prawa pracy (33 proc.); postępowania administracyjnego (20 proc.), następnie kolejno: windykacji należności, prawa karnego, budowlanego. Do przygotowania kontraktów handlowych radcę brało 2 proc. ankietowanych firm.
Odpowiedzi na inne pytanie wskazują, że najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorców i menedżerów źródłem wiedzy o prawie jest Internet (bazy aktów prawnych, portale prawne). Na drugim miejscu są inne osoby świadczące usługi dla firmy, np. z biura rachunkowego, na trzecim – prasa branżowa i prawnicza. Dopiero na siódmej pozycji znalazł się prawnik.
Połowa ankietowanych przedstawicieli firm uważa, że usługi radców prawnych są drogie. W związku z tym zapytano też o stosunek do ubezpieczenia ochrony prawnej, w którym ubezpieczyciel pokrywałby koszty ewentualnych procesów sądowych i honorariów prawnika. Roczna polisa kosztowałaby 300 zł. Aż 81 proc. sondowanych uznało, że to byłoby bardzo dobre lub dobre rozwiązanie.