Zapowiadają to przygotowane przez komisję zjazdową projekty uchwał i dokumentów programowych.
Zmiany polityczne sprawiły, że zamiast obrony samorządności i niezależności zawodowej obrady zdominują raczej tematy dotyczące wykonywania zawodu. Zjazd wystąpi z postulatami legislacyjnymi pod adresem nowego rządu i parlamentu. W projekcie uchwały określającej zadania dla nowych władz samorządu na lata 2007 2010 mowa jest o potrzebie ustawowego zdefiniowania pojęcia "pomoc prawna" oraz systemowego uregulowania zasad jej świadczenia. Według komisji zjazdowej w pełnym wymiarze mogliby to robić jedynie adwokaci i radcowie. Absolwenci prawa powinni mieć natomiast prawo zarobkowego wykonywania doradztwa w sprawach "o mniej złożonym charakterze". Bez stawania przed sądem, które wymaga najwyższych kwalifikacji.
Z pewnością na zjeździe stanie sprawa połączenia radców i adwokatów w jedną korporację. Projekt stosownej uchwały stwierdza, że w opinii większości środowiska radców podział nie ma uzasadnienia. W interesie publicznym leży natomiast wspólny samorząd, który byłby silnym partnerem dla władz i skuteczniej mógłby sprawować nadzór nad wykonywaniem zawodu przez swoich członków. Ponieważ adwokatura jest w większości przeciwna połączeniu, radcowie raczej nie będą kolejny raz apelować o podjęcie działań zjednoczeniowych. Nie dziwiłby jednak apel zjazdu o odpowiednią inicjatywę legislacyjną, skierowany do władz państwowych.
Komisja zjazdowa krytykuje odebranie samorządowi wpływu na nabór na aplikację. Proponuje dyskusję o jej skróceniu, zwiększeniu czasu praktyk w kancelariach, wprowadzeniu symulacji rozpraw oraz nauki prowadzenia kancelarii i marketingu, a także o silniejszym związaniu aplikanta z patronem. Opowiada się za przywróceniem samorządowi zasadniczego wpływu na przeprowadzanie egzaminu zawodowego. Podczas zjazdu dyskutowana będzie także możliwość tworzenia spółek z udziałem innych wolnych zawodów (np. doradców podatkowych, biegłych rewidentów), które obowiązują zbliżone standardy etyczne. Mowa będzie także o wprowadzeniu przez samorząd możliwości posługiwania się dodatkowym tytułem specjalisty w konkretnej dziedzinie prawa. Zjazd ma zobowiązać Krajową Radę Radców Prawnych do opracowania i wdrożenia systemu doskonalenia zawodowego, który umożliwiałby zdobycie takich specjalizacji w powołanym przez KRRP centrum szkolenia ustawicznego.
Komisja zjazdowa widzi potrzebę zmiany ustawy o radcach prawnych. Zjazd może zatem zobowiązać KRRP do przygotowania projektu oraz ulokowania go w Sejmie jako inicjatywy poselskiej. Odrębną, ale zupełnie zasadniczą sprawą jest opisywany już przez "Rz" gotowy projekt nowego kodeksu radcowskiej etyki zawodowej. Jeśli zjazd go uchwali, będzie to rewolucja w świadczeniu usług prawniczych; zamiast zakazu reklamy liberalne reguły przekazywania informacji handlowej, marketingu i promocji usług prawniczych.