Zagraniczny arbitraż bardziej popularny

Młodzi prawnicy coraz bardziej interesują się międzynarodowym arbitrażem. Potwierdza to konkurs na esej o tej tematyce

Publikacja: 10.10.2008 07:15

Zagraniczny arbitraż bardziej popularny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Wczoraj 9 października 2008 r. odbyło się wręczenie nagród dla autorów najlepszych esejów o międzynarodowym arbitrażu handlowym. Konkurs – zorganizowany i sponsorowany przez kancelarię Hogan & Hartson Jamka sp. k. – był skierowany do obecnych studentów prawa i absolwentów studiów prawniczych z ostatnich trzech lat. Patronem medialnym konkursu była „Rz”.

Pierwsze miejsce zajął Artur Barczewski, student UAM w Poznaniu i Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Napisał esej dotyczący rozstrzygania sporów pomiędzy państwami a zagranicznymi inwestorami i konwencji waszyngtońskiej z 1965 r., która reguluje te sprawy.

Drugie miejsce przypadło Annie Tujakowskiej, studentce piątego roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jej esej (po angielsku) też poświęcony był sporom inwestycyjnym.

[b]Wiele prac o tematyce sporów z inwestorami zagranicznymi cieszyło jury, bo to sprawy w zasadzie nieobecne w polskiej literaturze prawniczej, choć żywo dyskutowane np. w USA czy Wielkiej Brytanii. [/b]– A szkoda, bo mamy przecież głośny spór Skarbu Państwa z Eureko – podkreślał adwokat Piotr Nowaczyk, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), a jednocześnie przewodniczący jury. – Nie przypadkiem zorganizowaliśmy konkurs na esej, a nie opracowanie, artykuł naukowy lub monografię. Esej, z założenia, ma prezentować subiektywny punkt widzenia. A arbitraż jest dla ludzi odważnych i niekonwencjonalnych. W kolejnych edycjach konkursu chcemy zachować tę formę.

Na zwycięzców czeka nagroda: miesięczny staż w dziale arbitrażu i sporów sądowych w kancelarii Hogan & Hartson. Artur Barczewski może też liczyć na pokrycie kosztów wyjazdu (do 1800 euro) na konferencję, szkolenie lub seminarium poświęcone tematyce konkursu. Trzy osoby zostały wyróżnione – Maciej Kuropatwiński, Marcin Barczyk i Marta Wysocka.

Prace oceniało jury, w którego składzie oprócz mec. Piotra Nowaczyka zasiadali prof. Bogudar Kordasiewicz z Polskiej Akademii Nauk i Andrzej Kąkolecki, redaktor naczelny „Biuletynu Arbitrażowego” wydawanego przez KIG.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego