Minęło półtora roku obowiązywania ustawy o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2010 r. nr 47, poz. 278). Jej przepisy wprowadziły możliwość tworzenia spółek osobowych z udziałem adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, doradców podatkowych i prawników zagranicznych.
Multidyscyplinarne spółki są na razie rejestrowane wyłącznie w dużych miastach
Szkopuł w tym, że nikt dokładnie nie wie, czy i jak sprawdzają się nowe rozwiązania w praktyce. Przepisy pozwalają na działalność w formie spółki cywilnej lub jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, ale nie wymagają zgłaszania takiej spółki jako spółki multidyscyplinarnej.
Danych statystycznych nie ma więc ani Ministerstwo Sprawiedliwości, ani Krajowa Rada Radców Prawnych, ani Naczelna Rada Adwokacka. W biurze Krajowej Izby Doradców Podatkowych dowiedzieliśmy się jednak, że od połowy 2010 r. takich spółek powstało w sumie sześć: trzy z udziałem adwokatów i trzy z udziałem radców prawnych. Tylko jedna z nich została zgłoszona wyraźnie jako spółka multidyscyplinarna.
Law Leader Flak, Szymik, Oleś Kancelaria Adwokatów i Doradców Podatkowych spółka partnerska, bo o niej mowa, powstała - jak powiedział "Rz" Zbigniew M. Szymik, doradca podatkowy i partner w spółce - by zapewniać bieżącą obsługę prawną przedsiębiorców.