Jest o co grać. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2013 r. do sądów wpłynęło niemal 230 tys. spraw z ubezpieczeń społecznych. Sądy rejonowe zajęły się 55 tys. spraw o wykroczenia skarbowe i 19 tys. o przestępstwa skarbowe.
Doradcy uważają, że w obu tych sferach to właśnie oni, jako znawcy podatków i rozliczeń z ZUS, są najlepszymi specjalistami.
Wysoka stawka
– Sprawy ubezpieczeń społecznych są ściśle związane z obliczaniem podatków, dlatego to my znamy się na tym najlepiej – twierdzi dr Mariusz Cieśla, doradca podatkowy wyręczający klientów w rozliczeniach z ZUS i prowadzący spory sądowe na tym tle. Dodaje, że teoretycznie już dziś doradcy mogą reprezentować klientów przed sądem cywilnym w tych sprawach na podstawie ogólnej możliwości reprezentowania osoby fizycznej przez inną osobę. W praktyce sądy są temu niechętne.
Gdyby doradcy uzyskali uprawnienia pełnomocników, mogliby otrzymywać, podobnie jak radcy i adwokaci, zwrot kosztów zastępstwa procesowego po wygranej sprawie.
W sprawach karnoskarbowych wiedza fiskalna też byłaby poważnym atutem doradców. Ci, którzy już reprezentują klientów przed sądami administracyjnymi, mogliby rozszerzyć kompetencje. Jak zauważa adwokat Małgorzata Sobońska z kancelarii MDDP, doświadczenie zdobyte w prowadzeniu spraw w sądach administracyjnych może być jednak niewystarczające, bo procedura karna jest odmienna.