Rzecznik Krajowej Rady Notarialnej: Z rejentem przez telefon

W razie obawy o życie możemy napisać prosty testament własnoręczny, a w lepszych czasach zmienić go lub napisać nowy u notariusza – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Publikacja: 26.11.2020 15:58

Notariusz

Notariusz

Foto: AdobeStock

W czasie epidemii chorzy trafiają do szpitala albo na kwarantannę znienacka. Czy mogą wezwać notariusza do szpitala czy domu, by sporządził testament?

Kancelarie notarialne w Polsce są otwarte, a czynności notarialne dokonywane przy zastosowaniu wszystkich możliwych i zalecanych środków bezpieczeństwa. Zgodnie z prawem, czynności notarialnych, w tym testamentów, notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej, a jedynie w szczególnych przypadkach poza nią. Do takich przypadków należy choroba bądź podeszły wiek. Zawsze jednak o możliwości dokonania czynności poza kancelarią decyduje notariusz, który musi wziąć pod uwagę bezpieczeństwo klienta, swoich pracowników oraz swoje, a także zalecenia i obostrzenia wprowadzone przez głównego inspektora sanitarnego, a także przez Ministerstwo Zdrowia, w tym obostrzenia związane z okresem kwarantanny lub izolacji danej osoby. Notariusze bezpieczeństwo klientów i swoich pracowników stawiają na pierwszym miejscu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama