Dentons, CMS i DZP największymi kancelariami w Polsce

Trzy najliczniejsze zespoły w Polsce zatrudniają łącznie ponad 640 prawników – wynika z rankingowej klasyfikacji wielkościowej. W tegorocznej edycji jeszcze bardziej doceniliśmy kancelarie za jakość ich usług.

Aktualizacja: 22.06.2023 07:31 Publikacja: 21.06.2023 19:24

Przedstawiciele trzech zwycięskich kancelarii, od prawej: CMS - Andrzej Pośniak, Dentons - Anna Puks

Przedstawiciele trzech zwycięskich kancelarii, od prawej: CMS - Andrzej Pośniak, Dentons - Anna Pukszto, DZP - Joanna Wierzejska oraz prezes wydawnictwa Gremi Media S.A. Maciej Maciejowski

Foto: Anna Zombirt

Trzy najliczniejsze zespoły w Polsce zatrudniają łącznie ponad 640 prawników – wynika z rankingowej klasyfikacji wielkościowej. W tegorocznej edycji jeszcze bardziej doceniliśmy kancelarie za jakość ich usług.

Środową galę w warszawskim hotelu Verte zaszczycili swą obecnością przedstawiciele nagrodzonych kancelarii i zaproszeni goście.

– To niezwykle budujące, że w okresie kryzysu praworządności polskie środowiska prawnicze tak dobrze sobie radzą. Mimo niesprzyjających warunków, których efektem jest najpoważniejszy w III RP kryzys sądownictwa czy upolitycznienie prokuratury, adwokaci i radcowie nie gubią pryncypiów swojego zawodu i stawiają czoło przeciwnościom. Jest w tym nadzieja, że uchronimy się przed kompletną degradacją rządów prawa w Polsce – powiedział redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, witając zebranych.

– Ranking jest w tym roku wyjątkowy, po pierwsze dlatego, że uczestniczy w nim rekordowa liczba kancelarii, po drugie, dokonaliśmy w nim rewolucyjnych zmian, zrobiliśmy duży krok w kierunku rankingu jakościowego, który dodatkowo dostrzega różne segmenty rynku, na którym działają kancelarie zarówno te duże, jak i małe. I to jest olbrzymia wartość – mówił zastępca redaktora naczelnego odpowiedzialny za ranking, Tomasz Pietryga

Wielka Trójka, a nawet Czwórka

Nasze statystyki pokazują, że co roku zwiększa się liczba kancelarii biorących udział w rankingu. W tym roku, licząc uczestników wszystkich klasyfikacji, mamy aż 352 kancelarie. Te, które rywalizowały wielkością zespołów, zatrudniają już ponad 9 tys. prawników, w tym ponad 6 tys. osób z uprawnieniami do występowania w sądach, czyli przede wszystkim adwokatów i radców prawnych.

Pierwsza trójka klasyfikacji wielkościowej to niemal powtórzenie wyników sprzed roku. Nowością jest przełamanie przez CMS monopolu Dentons na przekraczającą 200 prawników liczebność zespołu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę adwokatów i radców. Dentons i CMS są wówczas nadal na czele, lecz DZP ustępuje miejsca kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Zobacz wyniki klasyfikacji wielkościowej

Tu liczy się jakość

Redakcja postanowiła w tym roku rozwinąć klasyfikacje jakościowe, stąd pomysł na modyfikację zasad konkursu Rekomendacje, w którym o zwycięstwie decyduje obecnie nie tylko opinia środowiska prawniczego, ale także pozycja w międzynarodowych rankingach oraz opinie prawników przedsiębiorstw i ekspertów z rynków kapitałowych.

Co więcej, konkurs został podzielony na dwie części – dla dużych i mniejszych kancelarii. Taka była sugestia samego środowiska. Rezultatem są dwie dywizje zwycięzców, tj. klasyfikowanych indywidualnie i grupowo liderów w 19 obszarach prawa.

W dywizji pierwszej sklasyfikowaliśmy kancelarie zatrudniające ponad 50 prawników, a także ubiegłorocznych liderów poszczególnych praktyk, którzy, choć działają w mniejszych firmach, mieli prawo wyboru dywizji. Wśród największych kancelarii (dywizja pierwsza) najlepiej wypadły zespoły i prawnicy kancelarii Rymarz Zdort Maruta Wachta Gasiński Her i Wspólnicy oraz Clifford Chance.

W drugiej dywizji sklasyfikowano kancelarie mniejsze, które jednak też już zyskały uznanie na prawniczym rynku. Tu na podium najczęściej stawały zespoły i prawnicy kancelarii MFW Fiałek z Warszawy oraz Markiewicz Sroczyński Mioduszewski z Krakowa.

Zobacz wyniki konkursu rekomendacje

Wiodące transakcje

Szczególnym prestiżem w jakościowej części rankingu cieszą się nagrody za najważniejsze transakcje minionego roku. Doceniamy zwłaszcza pracę przy szczególnie trudnych wyzwaniach, jakimi jest obsługa wielkich transakcji. Takiemu zadaniu sprostać mogą zespoły doświadczonych prawników znających biznes. Kapituła ekspertów rynku finansowego wybrała 9 najważniejszych transakcji o łącznej wartości ponad 45,5 mld zł. Najwięcej, bo aż po 3, obsłużyły kancelarie Clifford Chance oraz White & Case.

Spośród wszystkich kontraktów kapituła wyróżniła jeden tytułem Transakcja Roku. Otrzymał go zespół Clifford Chance za obsługę transakcji sekurytyzacyjnej mBanku zrealizowanej we współpracy z holenderskim funduszem emerytalnym PGGM. Transfer ryzyka na portfelu mBanku obejmuje kredyty korporacyjne oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw o łącznej wartości 9 mld zł..

Kancelarie, które obsłużyły najwięcej wyróżnionych transakcji w 2022 roku

Kancelarie, które obsłużyły najwięcej wyróżnionych transakcji w 2022 roku

Rzeczpospolita

Transakcja roku 2022

Transakcja roku 2022

Rzeczpospolita

Najważniejsze transakcje roku 2022

Najważniejsze transakcje roku 2022

Rzeczpospolita

TOP 11 po raz pierwszy

Zupełnie nowa w rankingu jest klasyfikacja Najlepsi z najlepszych, obejmująca te firmy prawnicze, które w 21. edycji zebrały najwięcej wyróżnień zarówno dla całego zespołu, jak i dla indywidualnych prawników.

Okazuje się, że aż trzy kancelarie zdobyły po kilkanaście wyróżnień: Rymarz Zdort Maruta – 16, Clifford Chance - 15 i Dentons – 11.

Najlepsze kancelarie

Najlepsze kancelarie

Rzeczpospolita

Nowe prawo dla sprofilowanych

W kategorii Nowe prawo w ogóle nie bierzemy pod uwagę liczby zatrudnionych prawników. Jest ona adresowana do tych kancelarii, które w profilu swej działalności mają jeden główny obszar obsługi prawnej: działalność windykacyjną, działalność odszkodowawczą, obsługę roszczeń frankowiczów, usługi prawnicze w formule direct. W takich firmach postępowania mogą być obsługiwane przez sztab specjalistów bez wykształcenia prawniczego. W klasyfikacji liczy się więc np. liczba zakończonych postępowań czy odzyskanych wierzytelności.

W dziedzinie windykacji prym wiedzie kancelaria Link & Przywóski, w odszkodowaniach bezapelacyjnie prowadzi kancelaria Lebek i Wspólnicy z Wrocławia (obecnie Łebek, Madej i Wspólnicy). W tym samym mieście siedzibę ma lider rynku obsługi roszczeń frankowiczów – kancelaria Bochenek i Wspólnicy. Z kolei najwięcej spraw w formule direct ma na koncie sopocka firma Lex Secure 24h Opieka Prawna Komar-Komarowski.

Zobacz wyniki klasyfikacji Nowe prawo

Anna Pukszto i Bartłomiej Kordeczka, partnerzy zarządzający warszawskim biurem Dentons

Anna Pukszto: Rosną wymagania naszych klientów. Doskonałe kompetencje merytoryczne i wiedza sektorowa stają się niewystarczające dla świadczenia najwyższej jakości usług. Klienci oczekują porad wpisujących się w ich konkretny model biznesowy i zarządczy. Konieczna jest znajomość wdrożonych rozwiązań i procedur, np. w zakresie organizacji łańcuchów dostaw, procesów inwestycyjnych. Wsparcie musi być udzielane szybko, prawnicy powinni natychmiast uchwycić istotę problemu, jego biznesowe implikacje i zaproponować wdrażalne i racjonalne rozwiązanie.

Bartłomiej Kordeczka: Kancelaria Dentons właśnie w ten sposób buduje swój zespół. Słuchamy, co mówi rynek i już od kilku lat wychodzimy naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom. W codziennej pracy my, prawnicy, potrzebujemy nowoczesnych technologii, które pozwalają sprawnie przeprowadzić transakcje. W Dentons wdrożyliśmy kilka takich instrumentów, a kolejne przed nami. Mamy własny zespół specjalistów wprowadzający nowe rozwiązania informatyczne. Geopolityka i ekonomia wymuszają skupienie uwagi na takich obszarach jak odnawialne źródła energii obronność i bezpieczeństwo czy odbudowa Ukrainy.

Andrzej Pośniak, Managing Partner w CMS

Dla CMS był to wyjątkowy rok, obfitujący w wyzwania i sukcesy. Zamknęliśmy go bardzo dobrym wynikiem finansowym, w silnym składzie i ze świetnymi perspektywami na przyszłość. Był też dla nas czasem dużych zmian, przede wszystkim przeprowadzki do Varso Tower. W nowej lokalizacji stworzyliśmy biuro inne niż wszystkie. Jest ono nie tylko przyjaznym środowiskiem pracy, ale jest także czymś, co definiujemy jako cultureplace – przestrzenią zaprojektowaną z myślą o rozwijaniu relacji z naszymi klientami, w której odbywają się branżowe wydarzenia, gdzie goście z całego świata dzielą się swoim know-how. To dla mnie szczególnie ważne, aby nasza kancelaria nie tylko w jak najbardziej profesjonalny sposób świadczyła usługi prawne, ale również pozytywnie wpływała na otoczenie, wyznaczała trendy i inspirowała współpracowników, klientów, a także naszych konkurentów. Tak, aby wspólnie rozwijać nasz rynek i czynić go lepszym. Miniony rok był dla nas ważnym krokiem w tym kierunku.

Agnieszka Janicka, partner zarządzająca warszawskiego biura Clifford Chance, prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych

Mimo trwającego spowolnienia gospodarczego, widzimy zwiększoną aktywność w obszarze M&A, w tym na rynku publicznym. Branże, które uważamy za perspektywiczne w tym roku to energetyka odnawialna, ochrona zdrowia, IT oraz szeroko pojęta infrastruktura. Wydaje się, że mimo wciąż wysokich stóp procentowych, banki są skłonne oferować coraz lepsze warunki finansowania akwizycji. Wojna w Ukrainie zwiększyła również potrzeby inwestycyjne w obszarze infrastruktury transportowej.

Aktywność biznesowa nie wróciła jeszcze do poziomu z lat covidowych, gdy kancelarie miały rekordowe wyniki, ale sytuacja rynkowa stopniowo się poprawia, co pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe kancelarii. Rynek usług prawnych dojrzewa, a klienci stają się coraz bardziej świadomi. Trudne i skomplikowane zlecenia, które zazwyczaj trafiają właśnie do nas, wymagają często więcej pracy i zaangażowania wyspecjalizowanych zespołów z różnych praktyk i biur. W takich wypadkach klienci nie koncentrują się na stawkach godzinowych, ale na wartości dodanej, którą wnosi kancelaria. Dla nas jest to szansa na zdobycie dobrych zleceń, które budują naszą reputację na rynku.

Robert Gawałkiewicz, radca prawny, Partner Zarządzający w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

SK&S odnotowała rekordowe obroty w 2022 roku i jest to największy sukces w ciągu ponad 30 lat istnienia firmy. Miały w tym udział zlecenia z sektora energetycznego, który kolejny rok z rzędu okazał się najbardziej dynamicznym obszarem naszej działalności. Współpracowaliśmy przy wielu projektach związanych z OZE, a teraz spodziewamy się znacznego wzrostu zleceń w związku z planami budowy elektrowni atomowych. Ponadto aktywnie wspieraliśmy klientów w zakresie compliance, a wzmożona aktywność regulatora w Polsce, w tym UOKiK, przyczyniła się do zwiększenia liczby spraw konsumenckich. Spodziewamy się, że ten trend będzie kontynuowany także w tym roku.

Z drugiej strony widzimy, że mniej jest dużych projektów transakcyjnych. W niektórych przypadkach zostały one tymczasowo zawieszone z powodu inflacji oraz trudności w pozyskiwaniu korzystnego finansowania. Podobna sytuacja występuje w branży nieruchomości, jednak wierzymy, że rynek wkrótce się odbije. Jednym z głównych wyzwań, przed którym stoją kancelarie, są nowe technologie, a zwłaszcza sztuczna inteligencja. Są one w stanie istotnie zmienić strukturę firmy i sposób pracy prawników. Nasza kancelaria śledzi najnowsze technologiczne innowacje – chcemy pozostać na czele rynku poprzez inwestycje i stałe aktualizowanie wiedzy.

Zobacz pełne wyniki rankingu

Trzy najliczniejsze zespoły w Polsce zatrudniają łącznie ponad 640 prawników – wynika z rankingowej klasyfikacji wielkościowej. W tegorocznej edycji jeszcze bardziej doceniliśmy kancelarie za jakość ich usług.

Środową galę w warszawskim hotelu Verte zaszczycili swą obecnością przedstawiciele nagrodzonych kancelarii i zaproszeni goście.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP