Czytaj więcej

Jest precedensowa decyzja sądu ws. niezależnej prokurator

Jak pisze portal oko.press Justyna Brzozowska to doświadczona prokuratorka z 17-letnim stażem. W prokuraturze okręgowej ściga przestępców od 12 lat.

Zdaniem Prokuratury Krajowej Brzozowska nie dopełniła obowiązków służbowych odmawiając w czerwcu 2015 roku śledztwa ws. warszawskiej reprywatyzacji.

Portal oko. press przypomina, że prokurator Brzozowska uznała na etapie postępowania przygotowawczego, że zgromadzone przez CBA materiały nie dają podstaw do wszczęcia śledztwa. Materiał były zbyt ogólne. Akta zawierały m.in. analizy i ekspertyzy, z których wynikało, że reprywatyzacja jest niesprawiedliwa i krzywdzi lokatorów. Że może dochodzić do nieprawidłowości przy zwrotach.

- Jestem ścigana za podjęcie decyzji, z którą nie zgadzają się moi przełożeni, w tym Bogdan Święczkowski [Prokurator Krajowy – red.]. Oskarżenie mnie to próba ukarania za działania zgodne z prawem, za wykonywanie pracy prokuratora. Tym bardziej, że w przeszłości podejmowałam inne decyzje procesowe nie pomyśli obecnej władzy – mówiła portalowi prokurator Justyna Brzozowska.

Czytaj więcej

Prokurator oskarżona za sprawę afery reprywatyzacyjnej

Jak informuje niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, którego członkiem jest Brzozowska, początkowo Prokuratura Krajowa uważała, że prokurator nie wszczynając śledztwa popełniła przestępstwo z art. 231 § 1 kk w zw. z art. 239 § 1 kk. - nie przeprowadziła czynności dowodowych w sprawie, czym udzieliła pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej osobom, związanym z procesami reprywatyzacyjnymi. Prokurator miała tym działać na szkodę wymiaru sprawiedliwości. Sąd dyscyplinarny dwukrotnie odmawiał jednak uchylenia immunitetu prok. Justynie Brzozowskiej wskazując, że w sprawie nie ma znamion przestępstwa z art. 231 § 1 kk i 239 § 1 kk. Ostatecznie, to nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wydała zgodę na pociągnięcie prokurator do odpowiedzialności karnej w zakresie czynu z art. 231 kk.

Teraz zarzut niedopełnienia obowiązków zweryfikuje teraz sąd karny. Jak podkreśla stowarzyszenie Lex Super Omnia, rozstrzygnięcie będzie miało kapitalne znaczenie dla wszystkich prokuratorów i sędziów w Polsce. - Dla każdego kto wykonując swoją prace podejmuje decyzje procesowe. Wszak decyzje te zawsze mogą nie spodobać się władzy - dodaje.

Czytaj więcej

Prokuratorka z zarzutami. RPO: wciąż chroni ją immunitet