Skoro prawnik nie prowadzi działalności w postaci wyceny nieruchomości, to studia podyplomowe na tym kierunku nie są związane z jego firmą. Wydatków na czesne nie można więc rozliczyć w podatkowych kosztach. Taka jest konkluzja niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią radca prawny, który od trzech lat prowadzi własną kancelarię. We wpisie do CEIDG ma też „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”, głównie zajmuje się jednak działalnością prawniczą. Udziela porad, sporządza opinie, występuje jako pełnomocnik przed urzędami i sądami.
Zajmuje się m.in. sprawami związanymi z nieruchomościami, analizuje operaty sporządzane w celu ich wyceny. Chce poszerzyć swoją wiedzę, dlatego rozpoczął studia podyplomowe na kierunku wycena nieruchomości.
Czy wydatki na czesne można zaliczyć do podatkowych kosztów?
Mecenas twierdzi, że tak. Podkreśla, że chce się wyspecjalizować w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Pozwoli mu to na świadczenie profesjonalnych usług oraz wpłynie na atrakcyjność i konkurencyjność jego oferty. Zaznacza, że uczestnictwo w studiach podyplomowych jest jednym z warunków przystąpienia do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego, co jest jego zamiarem. Dodaje, że na razie nie prowadzi działalności w postaci wyceny i gospodarowania nieruchomościami, ponieważ jest to zastrzeżone dla rzeczoznawców.