Dzień został ustanowiony jako święto prokuratorów, ale także wszystkich pracowników prokuratury, jego celem jest także popularyzowanie tego zawodu oraz jego roli w nowoczesnym państwie. Do kalendarza został wpisany na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2021 roku zmieniającego regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
11 lipca wybrano w nawiązaniu do rozporządzenia Prezydenta RP z 1932 roku, które wprowadzało Kodeks karny Odrodzoenj Rzeczypospolitej.
Minister Sprawiedliwośco w swoim wystąpieniu podkreślił, że obecna prokuratura jest instytucją nowoczesną strukturalnie i organizacyjnie dzieki reformie z 2016 roku. Wskazał również, że jest to możliwe dzięki modernizacji narzędzi w działaniach prokuratorów oraz otoczenia prawnego, a przede wszystkim zaangażowania pełniących ten zawód. Zbigniew Ziobro podziękował "za zaangażowanie w wypełnianie tej ważnej i odpowiedzialnej służby".
Prokurator Krajowy skupił się natomiast na osiągnięciach prokuratury na przestrzeni ostatnich lat - Warto przypomnieć, że w 2016 r. prokuratorzy zabezpieczyli na majątkach podejrzanych mienie o łącznej wartości niespełna 252 mln zł, podczas gdy w 2021 r. łączna wartość zabezpieczonego mienia wyniosła kwotę ponad 1 mld 302 mln zł.
Omówiono również jakie nowe wyzwania i problemy czekają prokuratury jako instytucji i jej pracowników w obliczu napaści Rosji na Ukrainę i prowadzonego w związku z tym śledźztwa dotyczącego zbrodni wojennych Rosjan.