Szczeciński radca prawny winny, bo zaniechał kontaktu z klientem - orzekł Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych

Radca prawny ma obowiązek informowania mocodawcy o skutkach braku podjęcia czynności procesowych - przypomniał radcowski sąd dyscyplinarny.

Aktualizacja: 11.07.2021 20:03 Publikacja: 11.07.2021 17:23

Szczeciński radca prawny winny, bo zaniechał kontaktu z klientem - orzekł Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła szczecińskiego radcy. Reprezentował on klienta w sprawie o podział majątku. Postępowanie to na zgodny wniosek stron zostało zawieszone. Szkopuł w tym, że w odpowiednim momencie nie wpłynął wniosek o jego podjęcie, co spowodowało umorzenie. O tym postanowieniu został poinformowany obwiniony radca. Miał on jednak nie przekazać wieści klientowi, co doprowadziło do tego, że ten stracił wpis sądowy w wysokości 1000 zł i postanowił zawiadomić samorządowy pion dyscyplinarny o nieprawidłowości.

Obwiniony radca przed sądami korporacyjnymi bronił się, wskazując, że jego klient został poinformowany o stanie sprawy telefonicznie. Osobą, która miała potwierdzić tę wersję zdarzeń, była ekspracownica, którą wezwano na świadka przed radcowski sąd dyscyplinarny. Kobieta się jednak nie pojawiła, ponieważ prawnik podał nieprawidłowy adres jej zamieszkania. Sprawa dla prawnika zakończyła się upomnieniem, które zostało utrzymane przez sąd drugiej instancji. W kasacji radca domagał się umorzenia sprawy ze względu na przedawnienie. Sprawa, w której reprezentował poszkodowanego klienta, dotyczyła bowiem 2014 r., kiedy odebrano postanowienie o umorzeniu sprawy o podział majątku.

Z tą argumentacją nie zgodziła się zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych mec. Monika Marukiewicz. Wskazywała przed izbą dyscyplinarną, że klient obwinionego prawnika dowiedział się o umorzeniu sprawy dopiero w 2017 r. Od tego momentu można więc liczyć bieg przedawnienia. Na rozprawie podkreśliła również, że obowiązek informacyjny radcy ma charakter bezwzględny.

Jej stanowisko podzieliła izba dyscyplinarna.

– Paradoksalnie odpowiedzialność korporacyjna radców prawnych czy adwokatów, ale również sędziów i prokuratorów, w pewnych aspekcie – a szczególnie na tle okoliczności, które miałyby skutkować przedawnieniem przewinienia dyscyplinarnego – wydaje się zdecydowanie surowsza niż zawarta w przepisach kodeksu karnego dotyczących zwykłego obywatela. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdy radca prawny, adwokat czy sędzia bądź prokurator, kiedy przystępuje do służby bądź wstępuje do korporacji, czyni to na własny rachunek. To znaczy wie, jakie są warunki. Nikt ich nie przymusza, by dany zawód czy urząd sprawowali – wskazywał sędzia sprawozdawca Piotr Sławomir Niedziela.

Dlatego w jego ocenie każdy profesjonalny pełnomocnik musi się liczyć z dyscyplinarnymi konsekwencjami swego czynu.

Czytaj też: Kara dyscyplinarna dla radcy prawnego za nazwanie policjantów przebierańcami

– Obowiązki radcy prawnego wynikające z relacji z klientem, zarówno te informacyjne, jak i rzetelnego, lojalnego wywiązania się z reprezentacji, w związku z upływem czasu na podjęcie postępowania nie ustały. Miał on obowiązek poinformować klienta, jakie są konsekwencje tego, co się wydarzyło – podkreślił sędzia Niedziela.

Zdaniem izby radcowskie piony prawidłowo również wyliczyły okres przedawnienia się czynu prawnika.

– Okresem, od którego liczyć należało przedawnienie, jest rok 2017, a nie 2014. Bo w 2017 r. klient dowiedział się, że postępowanie, w którym był reprezentowany przez radcę prawnego, zakończyło się nie po jego myśli – wyjaśnił sędzia sprawozdawca.

Sygnatura akt: II DK 57/21

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne