W listopadzie Krajowa Rada Prokuratorów przekazała projekt Zbioru zasad etyki zawodowej prokuratorów do konsultacji z prokuratorami i asesorami.
Dotychczasowy „Zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów" utracił podstawę obowiązywania w związku z nową ustawą o prokuraturze. Natomiast nowo powstały organ - Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - została zobowiązana do uchwalenia zbioru zasad etyki zawodowej prokuratorów.
Jakie mają być nowe zasady? Jako preambułę zbioru przywołano treść ślubowania prokuratora obejmującego służbę, które powinno stanowić jej podstawowy drogowskaz. Zbiór podzielono na trzy rozdziały. W pierwszym, zatytułowanym „Zasady ogólne", sformułowano m.in. obowiązki prokuratora dotyczące sfery zawodowej i pozazawodowej oraz obowiązujące go zakazy. Zapisano w nim m.in., że „prokurator ma obowiązek unikać zachowań i sytuacji, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezależności, bezstronności i rzetelności zawodowej lub wywoływać wrażenie braku poszanowania dla prawa". W drugim ustalono „Zasady pełnienia służby". Jako pierwsze wskazano, że prokurator wykonuje czynności sumiennie i rzetelnie, podejmując je bez zwłoki i bacząc, aby nie narażać uczestników i państwa na zbędne koszty. Rozdział trzeci poświęcono zasadom poza służbą. W § 22 zapisano m.in., że podejmując polemikę ze stanowiskiem innych osób, prokurator powinien zachować umiar i unikać wypowiedzi je deprecjonujących.
Prokuratorzy dość krytycznie oceniają projekt. Bardziej radykalni mówią wprost, ze jest to knebel na usta. Swoją opinię do projektu przedstawiło Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia".
Jak w niej czytamy, zbiór powinien stanowić katalog wymaganych zachowań etycznych określających sposób postępowania i zachowania prokuratorów na rzecz realizacji interesu publicznego. Powinien konkretyzować i uszczegóławiać normy etyki ogólnej do specyfiki danego zawodu, formułować sposoby i możliwości rozwiązywania konfliktów norm moralności powszechnej i norm związanych z wykonywaniem zawodu, a co najważniejsze -formułować ideał dobra, do którego realizacji określona praca zawodowa winna zmierzać. – Nie powinien natomiast kreować nowych norm, mających na celu realizację partykularnych celów kierownictwa prokuratury – podkreśla „Lex Super Omnia".