Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.04.2018 07:46 Publikacja: 05.04.2018 07:16
Foto: Fotolia.com
Kwestia obliczania VAT od wynagrodzeń komorników wciąż budzi emocje. Kolejna odsłona sporu o to, jak go liczyć, rozegra się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trafi tam pytanie Sądu Rejonowego w Sopocie o to, jak w świetle prawa unijnego obliczać VAT od takich opłat. Konkretnie: czy kwotę tego podatku ująć w samej opłacie (tj. liczyć „w stu"), czy doliczać do opłaty (tj. liczyć „od sta").
O tym, że komornicze czynności egzekucyjne podlegają VAT, rozstrzygnęły orzeczenia na najwyższych sądowych szczeblach. Uchwała siedmiu sędziów NSA z 6 marca 2017 r. (sygn. I FPS 8/16) głosi, że czynności te są usługą podlegającą VAT. Podobnie twierdzi minister finansów w swoich interpretacjach. Z kolei Sąd Najwyższy, też w składzie siedmiu sędziów, stwierdził w uchwale z 27 lipca 2017 r. (sygn. III CZP 97/16), że podatek od opłaty egzekucyjnej się należy, aczkolwiek nie powinien podwyższać jej kwoty. Innymi słowy – jak uzasadnia SN – powinien być liczony „w stu".
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.
Praktyka stosowania notarialnych tytułów egzekucyjnych rodzi jeszcze pewne wątpliwości. W dodatku eksperci różnią się w ocenach co do tej instytucji. Część widziałaby je jako absolutny wyjątek, a część chce jej dalszej ewolucji, by dostosować ją do oczekiwań biznesu.
Jaka jest odpowiedzialność notariusza za pomoc w udaremnieniu egzekucji? Z czym się wiążą skutki prawne nieujawnienia w księdze wieczystej zawarcia intercyzy w przypadku egzekucji? Jaki jest dopuszczalny sposób oznaczenia wierzyciela w notarialnym tytule egzekucyjnym ?
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Wielu seniorów pada ofiarą braku wiedzy i wyobraźni, a przede wszystkim własnej szczodrości.
Ludzie oglądają prawnicze seriale i potem wydaje im się, że rzeczywistość wygląda tak samo.
W czerwcu MS zapowiadało rozwiązanie problemu asesorów, którzy w 2025 r. będą musieli przymusowo otworzyć kancelarię komorniczą. Projektu wciąż nie ma.
W Białymstoku, Poznaniu czy Łodzi potencjalnych adeptów jest po czterech. Dlaczego zabraknie komorników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas