The Philip C. Jessup International Moot Court Competition, czyli Międzynarodowy Konkurs Symulacji Rozpraw Sądowych, to rywalizacja, w której studenci prawa prezentują wystąpienia podczas zainscenizowanej rozprawy sądowej. Należy do najbardziej liczących się konkursów krasomówczych na świecie. W tym roku w jego organizację zaangażowała się kancelaria White & Case, a redakcja „Rzeczpospolitej” objęła nad nim patronat. W Warszawie zakończyła się właśnie jego polska edycja.
W konkursie Jessupa uczestniczy ponad 600 drużyn z blisko 100 krajów. Zwycięzcy poszczególnych edycji zmierzą się w Waszyngtonie.
Polscy studenci prawa toczyli spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Chociaż na razie tylko w Warszawie i tylko w formie zabawy, towarzyszyły im prawdziwe emocje i padały poważne argumenty. Aby przekonać sędziów do swoich racji, musieli się wykazać biegłą znajomością nie tylko języka angielskiego, ale przede wszystkim prawa międzynarodowego, odpierając zarzuty wytaczane przez przeciwników i znajdując argumenty na trudne i często podchwytliwe pytania jurorów.
Tegoroczna edycja została poświęcona zagadnieniom związanym z przestrzeganiem praw człowieka i reakcją na terroryzm.
W finale zmierzyły się drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego. Tej rozprawie w roli jurorów przewodzili Witold Daniłowicz (White & Case), Judi Gliniecki (Wierzbowski Eversheds) oraz Piotr Nowaczyk (Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej). Na podstawie ich decyzji zwycięzcami polskiej edycji zostali reprezentanci Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego: Agnieszka Różalska, Krystian Górniak i Aleksander Ułasiuk. Grupę wspierał w przygotowaniach Marek Jeżewski.