Prezentują się kandydaci na szefa prokuratury

Każdy z sześciu kandydatów prezentujących się dzisiaj przed Krajową Radą Sądownictwa uważa, że poradzi sobie z tworzeniem niezależnej prokuratury

Publikacja: 06.01.2010 06:51

Prezentują się kandydaci na szefa prokuratury

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Każdy z sześciu kandydatów prezentujących się wczoraj (5 grudnia) przed Krajową Radą Sądownictwa uważa, że poradzi sobie z tworzeniem niezależnej prokuratury

Rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na prokuratora generalnego. Jest ich 16. We wtorek zaprezentowała się pierwsza szóstka.

Anna Adamiak, dziś prokurator Prokuratury Krajowej, jako nowy PG chce dbać o poziom merytoryczny i niezależność prokuratorów. Myśli też o nowym wizerunku i ograniczeniu nadzoru do minimum. Tym samym wzmocniony ma być najniższy szczebel – prokuratury rejonowe. Warszawska sędzia Małgorzata Bańkowska chce z kolei walczyć z układami, koteriami i decyzyjnym podziemiem dzisiejszej prokuratury. Uważa, że bycie sędzią jest jej atutem w ubieganiu się o stanowisko. Mówiła też, że nie ma co przeceniać roli ustawy w tworzeniu nowej prokuratury. – Żadna ustawa nie zagwarantuje niezależności, jeśli PG nie będzie miał jej w sobie – twierdzi.

Mocno krytycznie o dzisiejszej prokuraturze wypowiadał się prokurator Andrzej Biernaczyk z Ostrowa Wielkopolskiego. – Potrzeba sanacji, a nie kosmetycznych zmian – przekonywał radę. Chwilę później mówił jeszcze dobitniej: konieczny jest wstrząs i zmiana mentalności. Jak chce zmieniać prokuraturę? Zamierza walczyć o godziwe zarobki i spłaszczenie różnic między wynagrodzeniami na różnych szczeblach. Myśli też o reorganizacji prokuratur apelacyjnych, ale nie wyklucza ich likwidacji i rezygnacji z obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia sprawy.

Prokurator PK Jerzy Engelking nie ukrywał, że nie jest zwolennikiem ustawy rozdzielającej funkcje. Wytykał liczne jej błędy i niekonsekwencje. Uważa jednak, że doświadczenie, jakie ma, pozwoli mu na podstawie obowiązującego prawa zbudować niezależną prokuraturę. Stawia na asystentów, silne prokuratury rejonowe, w których dojdzie do specjalizacji prowadzonych spraw.

Tadeusz Haczkiewicz, prezes szczecińskiego Sądu Apelacyjnego, myśli o nowej prokuraturze otwartej na obywatela – jako organie ochrony prawnej – i na media. Taką otwartość rozumie jednak jako rzetelną informację, a nie „latanie do telewizji i opowiadanie o dowodach".

Warszawski prokurator Andrzej Janecki jest z kolei za przeniesieniem prokuratorskich sądów dyscyplinarnych do sądownictwa powszechnego, nową ustawą o prokuraturze i zmianą zasad prokuratorskiego nadzoru. Dziś drugi dzień przesłuchań. [ramka] [b] Zobacz nasz cykl [link=http://www.rp.pl/temat/406062.html]"Rz" przesłuchuje kandydatów na prokuratora generalnego[/link][/b][/ramka]

Każdy z sześciu kandydatów prezentujących się wczoraj (5 grudnia) przed Krajową Radą Sądownictwa uważa, że poradzi sobie z tworzeniem niezależnej prokuratury

Rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na prokuratora generalnego. Jest ich 16. We wtorek zaprezentowała się pierwsza szóstka.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem