Prokuratorskie eliminacje

Znika ostatnia formalna przeszkoda by prezydent Lech Kaczyński wybrał przyszłego prokuratora generalnego spośród dwóch kandydatów przedstawionym mu przez Krajową radę Sądownictwa

Aktualizacja: 11.02.2010 12:47 Publikacja: 11.02.2010 12:45

Prokuratorskie eliminacje

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W środę 10 lutego br. Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym opiniowała obu kandydatów, ale tylko jeden — krakowski sędzia Andrzej Seremet dostał pozytywną opinię tego gremium.

Zgodnie regulaminem rady pozytywna opinia jest wtedy, gdy kandydat dostania pozytywną opinię bezwzględnej większości, czyli połowy głosów plus jeden. W tym wypadku 11.

Rada Prokuratorów to 20 osobowe grono wybieranych na kadencje prokuratorów z ministrem sprawiedliwości, jej przewodniczącym, na czele, który też brał udział w opiniowaniu.

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, sędzia Serement dostał 15 głosów. Drugiemu z kandydatów - Edwardowi Zalewskiemu, prokuratorowi krajowemu, zabrakło 2 głosów.

Jak wyjaśnia prokurator Andrzej Niewielski, sekretarz Rady Prokuratorów, nie był to wybór jednego z dwóch, ale opiniowanie obu.

Ani w środę, ani dziś do południa, nie udało się prezydium rady dotrzeć do prezydenta, by poinformować o wynikach głosowania. Być może nastąpi to jeszcze dzisiaj po południu.

Zgodnie z prawem prezydent nie jest związany opinią Rady Prokuratorów, i może wybrać któregokolwiek z dwóch zgłoszonych przez KRS kandydatów. Musiał jednak zapytać Radę Prokuratorów o zdanie.

Na decyzję o wyborze prezydent ma czas do 7 marca br., a 31 marca nastąpi rozdzielenie urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem