Reklama
Rozwiń

Zamach PO – PiS na adwokaturę

Adwokaci chcą uczestniczyć w pisaniu ustawy o własnym zawodzie. Krytykują polityków

Aktualizacja: 15.02.2010 04:07 Publikacja: 15.02.2010 03:52

Zamach PO – PiS na adwokaturę

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

– Nic o nas bez nas – domagają się łódzcy mecenasi.

– Wysłuchamy samorządów prawniczych – zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Na sobotnim (13 lutego) Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Łodzi obecni skrytykowali „Założenia do projektu ustawy o zawodzie adwokata” i inne projekty regulujące świadczenie pomocy prawnej, które „godzą w dobro wymiaru sprawiedliwości”. Dlatego podjęli uchwałę, w której działania projektodawców nazwali „próbą likwidacji samorządu adwokackiego”.

– Zmiany są forsowane pod populistycznymi hasłami wprowadzenia tanich usług prawniczych, a te będą udzielane przez nieprofesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w podmiotach gospodarczych – mówi Andrzej Pelc, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. – Samorząd nie będzie miał wpływu na jakość tych usług, a to narazi obywateli na trudne do określenia straty.

Uchwała wskazuje m.in. niezgodność założeń do ustawy z konstytucją, likwidację zawodu adwokata jako osoby zaufania publicznego, ograniczenie zakresu tajemnicy adwokackiej, narzucenie arbitralnego systemu postępowania dyscyplinarnego, obniżenie kryteriów naboru na aplikację, zmniejszenie znaczenia patronatu.

Ponadto zdaniem członków łódzkiej palestry wbrew woli samorządów adwokackiego i radcowskiego próbuje się dokonać ich fuzji, łącząc dwa różne zawody i różne struktury organizacyjne ich samorządów. Nie uwzględniając przy tym różnic w sposobie wykonywania zawodu.

Obecny na spotkaniu minister i Kwiatkowski zapowiedział rozmowy z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej o założeniach do projektu przed Nadzwyczajnym Krajowym Zjazdem Adwokatury, który odbędzie się 6 marca.

Adwokaci są rozczarowani, że pod ustawami podpisują się politycy z ekip rządowych PiS, którzy napisali pierwszy projekt, i PO, którzy wprowadzili do niej poprawki niekorzystne dla samorządu adwokackiego.

[b] W uchwale obie partie nazwane są „grupami politycznymi”, które „po zdobyciu władzy zapomniały całkowicie o głoszonych w latach 80. ideałach budowania samorządnego państwa obywatelskiego”[/b].

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/15/zamach-po-%E2%80%93-pis-na-adwokature/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b] [/ramka]

– Nic o nas bez nas – domagają się łódzcy mecenasi.

– Wysłuchamy samorządów prawniczych – zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono