Najlepiej uczą prawa w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński drugi raz na czele. Państwowe uczelnie wyprzedzają prywatne. Lepiej studiować dziennie niż zaocznie

Aktualizacja: 15.02.2010 04:11 Publikacja: 15.02.2010 04:00

Najlepiej uczą prawa w Krakowie

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Największe szanse na zdanie ostatniego egzaminu wstępnego na korporacyjną aplikację prawniczą mieli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z tej uczelni dostało się prawie 90 proc. z ponad 1100 kandydatów.

Już po raz drugi przy okazji naboru Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło listę uczelni, których absolwenci dostali się na którąś z trzech aplikacji: adwokacką, radcowską i notarialną.

[srodtytul]Uniwerki górą[/srodtytul]

Z opublikowanych danych wynika, że podobnie jak rok wcześniej także w 2009 r. najlepiej w Polsce zdawali absolwenci prawa na UJ. Przy czym, inaczej niż w 2008 r., różnica między pierwszym w rankingu krakowskim wydziałem prawa a następnymi w kolejności jest nieznaczna.

Czy można z tego wyciągać dalej idące wnioski o poziomie kształcenia na poszczególnych uczelniach?

– Biorąc pod uwagę wyniki zestawień z dwóch lat, możemy już mówić o pewnych prawidłowościach: widać dominującą pozycję UJ i kilku innych uniwersytetów – uważa Monika Madurowicz, wicedyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zdaniem prof. Leonarda Etela, dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (piąta pozycja w zestawieniu), [b]zbiorcze wyniki egzaminów na aplikacje pokazują, że jest grupa wydziałów prawa, która kształci studentów na zbliżonym poziomie[/b], a niewielkie różnice to raczej kwestia przypadku.

– Wyróżnia się UJ, ponieważ tam trafiają najlepsi maturzyści, z których są potem najlepsi studenci i absolwenci – twierdzi prof. Etel.

Zaskakuje spadek Uniwersytetu Warszawskiego z szóstego aż na dziewiąte miejsce. Z jego Wydziału Prawa zdawało zdecydowanie najwięcej osób (1992), 15 proc. wszystkich, i najwięcej też się na aplikacje dostało (1569). Pod względem tzw. zdawalności wyprzedził go jednak np. fakultet prawa z Uniwersytetu w Białymstoku, dawnej filii stołecznej Alma Mater.

[srodtytul]Państwowe rządzą[/srodtytul]

Podobnie jak rok wcześniej tegoroczne wyniki potwierdzają supremację uniwersytetów. W zestawieniu obejmującym wydziały prawa, z których wywodziło się więcej niż 3 proc. wszystkich zdających, znalazła się tylko jedna szkoła prywatna.

– Dominacja uczelni państwowych jest wyraźna – ocenia wicedyrektor Madurowicz.

– Generalnie wydziały prawa szkół publicznych są lepsze – potwierdza dziekan Etel.

Najwięcej kandydatów spośród wszystkich placówek prywatnych zdawało z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie: 655 osób, a dostało się niespełna 60 proc. (też zresztą najwięcej). Analiza pokazuje też, że egzaminy nieco lepiej poszły absolwentom studiów stacjonarnych niż niestacjonarnych (wieczorowych, zaocznych); z tej pierwszej grupy zdało ponad 80 proc., z drugiej – prawie 70 proc. Wyjątkiem jest szkoła Łazarskiego, tam na aplikacje dostało się procentowo więcej absolwentów studiów niestacjonarnych.

W 2009 r. na aplikacje zdawało 13 949 kandydatów, dostało się 10 759 (77,10 proc.). Na notarialną zdało 1071 z 1408 (76,10 proc.), na adwokacką 3112 z 3953 (78,70 proc.), a na radcowską 6576 z 8588 (76,60 proc.).

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=i.walencik@rp.pl]i.walencik@rp.pl[/mail][/i]

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego