W tym roku radcowie zapraszają wszystkich zainteresowanych prawem pracy, w tym również kwestiami mobbingu czy dyskryminacji ze względu na płeć i wiek.
– Kwestia przestrzegania prawa w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Pracownik jest zawsze stroną słabszą, której powinniśmy pomóc. Często dochodzi do nadużyć. Mam na myśli nie tylko błędy popełniane w trakcie dokonywania wypowiedzeń, ale także naruszanie praw pracowniczych czy mobbing – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Akcja potrwa od 19 do 23 kwietnia. W 44 miastach radcy udzielać będą bezpłatnych porad prawnych. Szczegółowa informacja o miejscach i terminach przyjęć znajduje się na stronie [link=http://www.niebieskiparasol.info/]www.niebieskiparasol.info [/link]oraz na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych. Można ją także uzyskać pod warszawskim numerem telefonu: 22 622 02 18.
Z sondażu opinii publicznej, który na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych przeprowadził ośrodek badawczy TNS OBOP, wynika, że w ostatnich pięciu latach jedynie 14 proc. Polaków konsultowało się z prawnikami. Tylko 1 proc. badanych wskazało, że przeszkodą w korzystaniu z ich usług są wysokie ceny. Pozostali twierdzili, że nie mieli takiej potrzeby.
Duże zainteresowanie ubiegłoroczną akcją „Niebieski parasol” świadczy jednak o ogromnym zapotrzebowaniu społeczeństwa na poradnictwo prawne. Przez cały tydzień od 20 do 25 kwietnia 2009 r. w 33 miastach Polski porad potrzebującym udzielało prawie 600 radców i aplikantów. W niektórych miejscach ustawiały się do nich kolejki. Na dyżury zgłosiło się bowiem wówczas ok. 3 tys. osób. Chociaż akcja skierowana była głównie do konsumentów, to udzielano także porad m.in. z zakresu prawa spółdzielczego, spadkowego, lokalowego, gospodarki nieruchomościami i ksiąg wieczystych.