Odpowiedź na to pytanie, postawione Trybunałowi Konstytucyjnemu przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, poznamy 22 maja.

Tytuł doradcy podatkowego, jako jeden z zawodów zaufania publicznego, uzyskuje się po odbyciu praktyki i zaliczeniu z niej egzaminu. Każdy doradca musi być wpisany na listę doradców podatkowych, a za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków zawodowych i zaczyny sprzeczne z etyką zawodową ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Nie wolno mu reklamować swojej działalności i zajmować szeregu stanowisk, m.in. pełnić funkcji rządowych i samorządowych.

W grudniu 2004 r. prawo wykonywania niektórych czynności doradcy podatkowego uzyskali także księgowi prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie. Znowelizowane przepisy ustaw o doradztwie podatkowym i o rachunkowości dopuściły ich do zawodu doradcy podatkowego, nie obarczając jednak koniecznością odbycia aplikacji ani nie zakazując reklamy czy zatrudnienia na stanowiskach zakazanych doradcom z licencją. - Cechą istotną doradztwa podatkowego jest posiadanie uprawnienia do wypełniania deklaracji podatkowej klienta i udzielanie mu pomocy w tym zakresie -mówił na rozprawie prof. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. - Obie grupy, i ta posiadająca status doradcy przed grudniem 2004 r., i ta, która nabyła uprawnienia w grudniu 2004 r., wykonują takie same zadania, choć jedna musi sprostać wymaganiom zawodowym i ponosi konsekwencje ich naruszenia, a drugiej te rygory nie obowiązują. To dyskryminacja doradców podatkowych z licencją i naruszenie zasady równości wobec prawa -podsumował profesor.

Samorząd doradców uważa ponadto, że nowelizacji dokonano z naruszeniem zasad legislacji, ponieważ Senat, wbrew swoim kompetencjom, wprowadził poprawki wykraczające poza przedmiot nowelizacji obu poprawianych ustaw. A tego konstytucja mu zabrania. Poseł Stanisław Chmielewski w imieniu marszałka Sejmu stwierdził bezzasadność wszystkich zarzutów zgłoszonych przez korporację doradców. - Ludzie potrzebują dostępnej i taniej porady prawnej -mówił -a byli księgowi i tak wykonywali część tych obowiązków. Uważa, że sytuacja wymusiła dopuszczenie ich do zawodu doradcy.

Prokurator Grażyna Grodzińska w imieniu prokuratora generalnego uznała, że zarzuty o naruszeniu zasad legislacji są słuszne. Ale jednocześnie stwierdziła, iż dopuszczenie księgowych do zawodu doradców nie narusza konstytucji i jest podyktowane interesem społecznym. -Mamy do czynienia z dwoma różnymi zawodami, które mogą być traktowane odmiennie bez naruszania zasad równości -argumentowała (sygn. K42/05).