Biuro Analiz Sejmowych nie widzi przeszkód, by członkowie palestry byli etatowymi pracownikami. Dziś art. 4b ust. 1 pkt 1 prawa o adwokaturze mówi, że adwokat nie może wykonywać zawodu, jeżeli pozostaje w stosunku pracy. Jego uchylenia domaga się autor petycji, którą już w czwartek zajmować się będzie sejmowa komisja.
>> Etat dla adwokata - temat wraca za sprawą petycji do Sejmu
Tradycja to za mało
„Od kiedy radcy prawni uzyskali ustawowo prawo do występowania w roli pełnomocnika procesowego w sprawach karnych i karnoskarbowych, zawody radcy prawnego i adwokata przestały się od siebie pod względem kompetencji różnić" – czytamy w dokumencie, który w wakacje trafił do parlamentu.
Autor petycji przypomniał w nim, że zakaz pozostawania na etacie nie dotyczy dziś tylko adwokatów, którzy są zatrudnieni jako pracownicy naukowi lub pracownicy naukowo- dydaktyczni.
Zupełnie inaczej wyglądają regulacje radcowskie. Przedstawiciele tej profesji mogą pracować na podstawie umowy o pracę, a etat uniemożliwia im jedynie występowanie w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.