Gdyby badana grupa odpowiadała przekrojowi firm pod względem wielkości, a więc liczbie samozatrudniających się, małych, średnich i dużych, te proporcje byłyby zapewne jeszcze gorsze.
W badaniu dano bowiem każdej z nich tyle samo "głosów". Tymczasem prawidłowość jest taka, że [b]im mniejsza firma (a tych jest najwięcej), tym rzadziej korzysta z pomocy prawnika.[/b]
Wśród tych, którzy nie korzystają z usług prawnika (41 proc. badanych) 67 proc. uważa, że działalność ich firmy nie wymaga pomocy prawnika, a 25 proc. w razie potrzeby woli radzić sobie samemu, z kolei 14 proc. jako przyczynę niekorzystania z usług prawnika wskazuje ich koszt. To wyniki badań, jakie na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych przeprowadził TNS OBOP.
[b]Badanie dotyczyło też korzystania z usług prawniczych przez urzędy.[/b] Stałych radców zatrudnia 72 proc. urzędów centralnych i 45 proc. samorządowych, ale samorządy regularniej angażują zewnętrzne kancelarie. W każdym razie ponad 80 proc. urzędów nie zamierza dokonywać w tej dziedzinie w najbliższym roku żadnych zmian.
- [b]Widać, że w urzędach nowi prawnicy nie znajdą pracy[/b] - skonkludował badania mec. Maciej Bobrowicz, prezes KRRP.