– W biurze orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego powstał projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa), który będzie miał znaczący wpływ na pozycję procesową doradców podatkowych – poinformował prof. Jan Paweł Tarno, sędzia NSA na konferencji „Doradca podatkowy silnym wsparciem podatnika". Konferencję zorganizował opolski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych we współpracy z Uniwersytetem Opolskim.
Dziś przepisy nakazują sądowi, by udzielał stronom występującym bez adwokata lub radcy prawnego wskazówek co do czynności procesowych oraz pouczał ich o skutkach prawnych tych czynności i skutkach zaniedbań. Doradca podatkowy jest w uprzywilowanej sytuacji, bo korzysta z tych uprawnień, w przeciwieństwie do adwokatów i radców prawnych. Proponowana zmiana art. 6 ppsa będzie miała swoje dobre i złe skutki. Zrówna pozycję procesową doradców podatkowych, radców i adwokatów, o co zabiegali sami doradcy, ale i wymusi dokładną znajomość procedury. Ma ona nie mniejsze znaczenie niż znajomość prawa materialnego, na co wskazywał Gerard Czech, prezes WSA w Opolu. Sąd nie będzie już pouczał doradcy.
– Jeżeli doradca jest pełnomocnikiem przed sądem administracyjnym w serii spraw, to do każdej z nich, z odrębną sygnaturą, musi złożyć nowe pełnomocnictwo – podkreślał Gerard Czech. Jeżeli opłaci wpisy do wszystkich spraw i przyśle jedno pełnomocnictwo, to tylko jedna sprawa będzie przedłożona do wyznaczenia terminu, a pozostałe odrzucone – informował prezes WSA. Klient będzie poszkodowany.
Projekt nowelizacji ppsa został przesłany do Kancelarii Prezydenta, który ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą.
Elżbieta Konopka, przewodnicząca opolskiego oddziału KIDP, odniosła się do rządowych propozycji deregulacji.