Na Uniwersytecie Łódzkim można zdobyć dyplom magistra prawa podatkowego

Na Uniwersytecie Łódzkim można zdobyć dyplom magistra prawa podatkowego

Publikacja: 27.11.2012 07:45

Ukończenie nowego kierunku nie daje możliwości przystąpienia do egzaminów na aplikacje prawnicze.

Ukończenie nowego kierunku nie daje możliwości przystąpienia do egzaminów na aplikacje prawnicze.

Foto: www.sxc.hu

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego jako pierwszy z 33 wydziałów prawa oferuje dyplom magistra konkretnej specjalności. Od tego roku akademickiego uruchomił kierunek prawo podatkowe i rachunkowość.

Na niestacjonarne dwuletnie studia przyjęto 140 osób, choć pierwotny limit miejsc wynosił 120. Za rok nauki zapłacą 4,8 tys. zł.

Z danych wydziału wynika, że większość studentów ma dyplom licencjata z zakresu ekonomii, zarządzania, a także administracji.

Agnieszka Liszewska, dziekan i prof. łódzkiego WPiA, zaznacza, że ukończenie nowego kierunku nie daje możliwości przystąpienia do egzaminów na aplikacje prawnicze.

– Jestem przeciwniczką dwuletnich studiów prawniczych, bo w tak krótkim czasie nie da się przekazać wiedzy niezbędnej do wykonywania tego zawodu. I prawo podatkowe, i rachunkowość to są studia wyspecjalizowane, ale nie stricte prawnicze – podkreśla Liszewska. Tłumaczy, że studenci nie tylko zapoznają się z prawem podatkowym, cywilnym i handlowym, ale także zdobywają wiedzę z zakresu rachunkowości. Studia są bowiem skierowane do osób, które są lub chcą zostać doradcą podatkowym.

Liszewska wyjaśnia, że uruchamiając nowy kierunek, wydział wykorzystał jedynie możliwości wynikające z ostatniej nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nią wydziały, które mają prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego, mogą samodzielnie tworzyć nowe kierunki studiów. Łódzki WPiA, który ma prawo do habilitowania, stworzył ofertę wspólnie z Wydziałem Zarządzania. Przed wejściem w życie nowych przepisów, aby otworzyć kierunek inny niż ze 118 określonych przez ministra w rozporządzeniu, trzeba było uzyskać jego zgodę.

Propozycję UŁ chwali Marek Rocki, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej. – To przemyślana oferta dla osób, które wiedzą, co chcą robić w życiu zawodowym – ocenia. Dodaje, że system szkolnictwa wyższego został zreformowany po to, by umożliwić uczelniom tworzenie kierunków atrakcyjnych z punktu widzenia rynku pracy.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach