Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego jako pierwszy z 33 wydziałów prawa oferuje dyplom magistra konkretnej specjalności. Od tego roku akademickiego uruchomił kierunek prawo podatkowe i rachunkowość.
Na niestacjonarne dwuletnie studia przyjęto 140 osób, choć pierwotny limit miejsc wynosił 120. Za rok nauki zapłacą 4,8 tys. zł.
Z danych wydziału wynika, że większość studentów ma dyplom licencjata z zakresu ekonomii, zarządzania, a także administracji.
Agnieszka Liszewska, dziekan i prof. łódzkiego WPiA, zaznacza, że ukończenie nowego kierunku nie daje możliwości przystąpienia do egzaminów na aplikacje prawnicze.
– Jestem przeciwniczką dwuletnich studiów prawniczych, bo w tak krótkim czasie nie da się przekazać wiedzy niezbędnej do wykonywania tego zawodu. I prawo podatkowe, i rachunkowość to są studia wyspecjalizowane, ale nie stricte prawnicze – podkreśla Liszewska. Tłumaczy, że studenci nie tylko zapoznają się z prawem podatkowym, cywilnym i handlowym, ale także zdobywają wiedzę z zakresu rachunkowości. Studia są bowiem skierowane do osób, które są lub chcą zostać doradcą podatkowym.