Wynagrodzenie adwokata tylko z oświadczeniem

Wniosek o przyznanie wynagrodzenia adwokatowi z urzędu za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej musi zawierać oświadczenie adwokata, że opłaty za czynności adwokackie nie zostały uiszczone w całości lub części, w przeciwnym razie sąd odmówi przyznania kosztów.

Publikacja: 10.05.2013 11:13

Adwokat rozpoczynający samodzielną praktykę zawodową może płacić niższe składki ZUS, tak jak początk

Adwokat rozpoczynający samodzielną praktykę zawodową może płacić niższe składki ZUS, tak jak początkujący przedsiębiorca - orzekł Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tak też postanowił Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który rozpatrywał sprawę przyznania pani adwokat wynagrodzenia za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy.

Pełnomocnik z urzędu został przydzielony do sprawy sądowo-administracyjnej, zainicjowanej skargą mężczyzny, który oprotestował przewlekłe postępowanie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie przyznania pomocy społecznej. Jego zdaniem SKO zbyt długo rozpatrywało odwołanie od decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdyż do dnia złożenia skargi do sądu nie otrzymał żadnej informacji o sposobie załatwienia swojej sprawy.

Kolegium tłumaczyło, że na odwołaniu brak było podpisu mężczyzny, co mogło zamknąć mu drogę odwoławczą, o ile ten nie uzupełni tak istotnego braku formalnego. Tym samym SKO wezwało zapominalskiego do złożenia podpisu oraz sprecyzowania, której spośród decyzji wydanych w sprawie przyznania pomocy społecznej odwołanie dotyczy.

Z uwagi na to, iż poczta dwukrotnie awizowała korespondencję, a ta nie została podjęta w terminie, SKO zgodnie z procedurą administracyjną, uznało wezwanie skutecznie doręczone, a odwołanie pozostawiło bez rozpatrzenia.

Postępowanie Kolegium zaaprobował krakowski sąd, który pod koniec 2012 roku stwierdził, że przewlekłość w załatwieniu sprawy nie miała miejsca i skargę mężczyzny oddalił (sygn. III SAB/Kr 8/12).

Przegrany chciał złożyć jeszcze kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak jego adwokat sporządziła opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej. Na początku 2013 roku złożyła do WSA wniosek o zasądzenie przez sąd kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu dotyczącej tej właśnie opinii.

Sąd, rozpatrując jej prośbę na posiedzeniu niejawnym, postanowił odmówić zasądzenia kosztów. Stwierdził, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej powinien zawierać oświadczenie, że opłaty te nie zostały uiszczone w całości lub części - czego w aktach sprawy zabrakło.

Zdaniem WSA sąd nie mógł wezwać też do uzupełnienia braków formalnych wniosku, gdyż brak oświadczenia równoznaczny jest z brakiem uzasadnienia wniosku, co skutkuje jego automatycznym oddaleniem.

Sąd w konkluzji uznał, że praca adwokat nie została w sprawie wynagrodzona, w związku z czym zaszła podstawa poniesienia kosztów z tego tytułu przez Skarb Państwa.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo