Pełnomocnik z urzędu nie dostanie wyższej stawki za analizę orzecznictwa

Zapoznanie się z aktami sprawy czy analiza orzecznictwa nie są czynnościami uzasadniającymi podwyższenie wynagrodzenia adwokata – wynika z postanowienia referendarza Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

Publikacja: 20.02.2015 16:13

Pełnomocnik z urzędu nie dostanie wyższej stawki za analizę orzecznictwa

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Adwokat R.G., który został wyznaczony pełnomocnikiem z urzędu w sprawie dotyczącej świadczeń rodzinnych złożył skargę kasacyjną na zapadłe orzeczenie oraz wniosek o przywrócenie terminu na złożenie takiej skargi. Dołączył do nich także wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. We wniosku tym wniósł o rozważenie podwyższenia opłaty do poziomu 150% stawki minimalnej.

W opinii prawnika, za podniesieniem stawki miała przemawiać konieczność nie tylko zapoznania się z aktami sprawy, ale też zgromadzenie odpowiedniego orzecznictwa sądowego i jego analiza. Ponadto, zdaniem adwokata, w sprawie doszło do zwiększenia nakładu jego pracy z uwagi na konieczność złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo