ETPCz w Strasburgu: Prokurator nie może podejrzeć konta adwokata

Skontrolowanie przez prokuraturę konta bankowego adwokata naruszyło jego prawo do poszanowania życia prywatnego oraz tajemnicę zawodową – uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Aktualizacja: 28.04.2017 11:24 Publikacja: 28.04.2017 11:08

ETPCz w Strasburgu: Prokurator nie może podejrzeć konta adwokata

Foto: Fotorzepa

Wyrok opisuje portal Lex.pl.

Sprawa dotyczyła niemieckiego adwokata, który poskarżył się na zleconą przez prokuraturę kontrolą jego konta bankowego, wykorzystywanego do transakcji zawodowych.

Wniosek prokuratury o kontrolę konta został złożony w kontekście postępowania karnego, które toczyło się przeciwko jednemu z klientów skarżącego. Śledczy podejrzewali, iż wynagrodzenie skarżącego, przelane na konto skarżącego w imieniu tego klienta, pochodziło z działalności przestępczej.

Przed Trybunałem adwokat podnosił, że kontrola konta stanowiła naruszenie tajemnicy adwokackiej, jako że dała organom władzy dostęp do danych jego klientów, a tym samym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego z art. 8 Konwencji o prawach człowieka.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał prokuratorską kontrolę konta skarżącego za nadmierną i nieuzasadnioną. Stanowiła ona nieproporcjonalną ingerencję w prawo do prywatności skarżącego i nie była niezbędna w demokratycznym społeczeństwa. Tym samym odbyła się z naruszeniem art. 8 Konwencji.

Trybunał wskazał, iż udostępnienie historii bankowej skarżącego prokuraturze stanowiło ingerencję w jego prawo do poszanowania tajemnicy zawodowej, a tym samym życia prywatnego.

Sommer przeciwko Niemcom - wyrok ETPC z dnia 27 kwietnia 2017 r., skarga nr 73607/13.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo