Część problemów została zgłoszona podczas spotkań, które w ramach akcji „Rz” „Nie podwójnym podatkom” odbyły się 27 i 28 września w Amsterdamie i Hadze
Od pięciu lat mieszkam w Holandii, gdzie prowadzę własną firmę. Nie mam jednak certyfikatu holenderskiej rezydencji podatkowej. Ostatnio kupiłem ziemię na potrzeby firmy, którą zamierzam otworzyć w Polsce. Czy jeżeli wykażę urzędowi skarbowemu, że pieniądze na ten cel pochodziły z darowizny od rodziców, nie będę musiał płacić podatku od dochodów, które uzyskuję w Holandii?
Tak Jeśli urząd skarbowy zechce sprawdzić, skąd pochodziły fundusze na zakup nieruchomości, czytelnik może powołać się na otrzymane darowizny. Jeśli pieniądze darowała najbliższa rodzina i miało to miejsce po 1 stycznia 2007 r., podatku od darowizny w Polsce nie trzeba płacić. Przy okazji kontroli ustalone zostanie miejsce rezydencji podatkowej i związane z tym rozliczenie w Polsce PIT od dochodów uzyskanych w Holandii. Czytelnik będzie musiał się rozliczyć, jeśli ma w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Inaczej będzie, jeśli jego centrum interesów życiowych znajduje się w Holandii i nie przebywa on w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Dochody holenderskie nie powinny wówczas interesować polskiego fiskusa. Powołanie się na darowiznę na zakup ziemi nie powinno powodować zapłaty PIT od dochodów przeznaczonych na zakup ziemi.
Od dwóch lat na stałe mieszkam i przebywam w Holandii. Moja żona pozostała w Polsce. Obydwoje prowadzimy własne firmy – ja w Holandii, żona w Polsce. Nie uzyskuję w Polsce żadnych dochodów. Mamy rozdzielność majątkową. Nie mamy dzieci. Czy powinienem płacić podatek w Polsce?
Nie Skoro czytelnik przeniósł swoje centrum interesów gospodarczych do Holandii i przebywa tam dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, spełniony jest warunek niezbędny do twierdzenia, że jest holenderskim rezydentem podatkowym. Pozostaje do załatwienia jeszcze kwestia interesów osobistych, bo żona czytelnika pozostała w Polsce. Najlepiej, gdyby uzyskał na piśmie potwierdzenie swojej rezydencji podatkowej w Holandii (tzw. certyfikat), w którym władze holenderskie określą, że traktują go jako rezydenta w Holandii. Równocześnie powinien zerwać z Polską wszelkie inne związki, w tym wymeldować się i złożyć aktualizację NIP-3 z adresem holenderskim.