[b]Pozostali mają więcej czasu, ponieważ wnioski za lata 2003 – 2007 można składać do 6 lutego 2009 r.[/b]
Ustawa abolicyjna weszła w życie 6 sierpnia. Skorzystają z niej osoby, które w latach 2002 – 2007 pracowały w krajach, z którymi Polska zawarła niekorzystny typ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli więc ktoś pracując za granicą musiał dopłacać podatek w Polsce, będzie mógł się teraz ubiegać o jego zwrot. Jeśli jednak – mimo istnienia takiego obowiązku – podatnik nie rozliczał się w Polsce, może starać się o umorzenie zaległości razem z odsetkami.
Zainteresowani powinni więc najpierw sprawdzić, jaki typ umowy Polska zawarła z danym krajem. Abolicja dotyczy bowiem tylko tych państw, w porozumieniach z którymi obowiązywała metoda proporcjonalnego odliczenia (patrz ramka).
Przypomnijmy, że w umowach z większością krajów stosowana jest korzystniejsza metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, że jeśli dana osoba uzyskuje dochody wyłącznie za granicą, nie musi się rozliczać z polskim fiskusem. Podatek płaci tylko wówczas, gdy jednocześnie zarabia w kraju. W opodatkowaniu dochodów krajowych stosuje się wówczas stawkę podatkową obliczoną łącznie dla dochodów polskich i zagranicznych.
Są jednak wyjątki, jak m.in. Austria, Holandia, Belgia, USA i Rosja oraz Wielka Brytania (do końca 2006 r.), gdzie stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że osoby pracujące w tych państwach, a mające miejsce zamieszkania w Polsce, muszą dopłacać polskiemu fiskusowi. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy nie osiągnęli w kraju żadnego dochodu. Dzięki abolicji mają teraz szansę na uregulowanie swojej sytuacji.