Ta możliwość wynika z ustawy z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 143, poz. 894), dalej ustawa abolicyjna, która weszła w życie 6 sierpnia br. Mogą z niej skorzystać także niektórzy przedsiębiorcy, którzy uzyskali za granicą dochody z działalności gospodarczej.
Abolicja dotyczy przychodów osiąganych w latach 2002 – 2007. Natomiast w odniesieniu do bieżącego roku oraz następnych lat podatnicy będą mogli skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Jej istotą jest to, że można odliczyć od podatku kwotę równą podatkowi „dopłacanemu” w Polsce od zagranicznych dochodów. Wysokość podatku po zastosowaniu ulgi abolicyjnej ma być bowiem taka, jakby dochody zagraniczne były opodatkowane w Polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Ulga przysługuje tym podatnikom, którzy uzyskali dochody wymienione w art. 27g ust. 1 ustawy o PIT. Są to m.in. dochody z działalności gospodarczej osiągane w państwach, w których przypadku stosuje się metodę zaliczenia. Są to państwa, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidującą stosowanie metody zaliczenia, jak i państwa, z którymi takiej umowy nie mamy. Metoda zaliczenia ma bowiem zastosowanie również wówczas, gdy z danym państwem Polska nie podpisała umowy.
Pan Jerzy wykonywał działalność gospodarczą w Rosji. Umowa Polski z Rosją o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje zastosowanie metody zaliczenia. W stosunku do dochodów z Rosji, które będą opodatkowane w Polsce, może skorzystać z ulgi abolicyjnej.
Pan Krzysztof prowadził jako podwykonawca budowę w Arabii Saudyjskiej. Miał tam zakład. Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem. W związku z tym dochody z Arabii Saudyjskiej, opodatkowane w Polsce, mogą być objęte ulgą abolicyjną.