Przed wyjazdem w daleką podróż najlepiej wbić sobie do głowy adres i numer telefonu najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. W razie takiego właśnie nieszczęścia może się przydać.
O ile bez paszportu można sobie wyobrazić powrót do kraju z wakacji spędzanych w innym kraju Unii Europejskiej, to na pewno nie uda się to z jakiegoś egzotycznego miejsca. W tym pierwszym przypadku brak kontroli na granicach sprawia, że jadąc samochodem lub pociągiem możemy nawet nie zauważyć, że nagle znajdujemy się w innym państwie. Oczywiście także w tym przypadku powinniśmy posiadać dokument tożsamości, ale może się okazać, że jeżeli nie narazimy się gdzieś policji lub inny służbom, to nikt o taki dokument nas nie poprosi. Sytuacja komplikuje się, gdy na cel wakacyjnych wojaży wybierzemy sobie kraje bardziej egzotyczne. W tym wypadku bez paszportu nie wrócimy do ojczyzny. Co zatem zrobić, jeżeli taki dokument zostanie nam skradziony, zgubimy go lub ulegnie on zniszczeniu? W takim wypadku o pomoc należy zwrócić się do najbliższego polskiego konsulatu. Może to być samodzielna jednostka lub będzie ona działać w ramach ambasady. Z pomocy konsula można także skorzystać w przypadku, gdy zostaliśmy napadnięci.
Paszport tymczasowy
Zgodnie z ustawą o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej konsul chroni prawa i interesy Polski oraz jej obywateli. Na podstawie art. 23 tej ustawy wydaje paszporty lub inne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, wznawia ich ważność, dokonuje zmian oraz je unieważnia. To zatem właściwa osoba do wydania paszportu tymczasowego, który pozwoli na powrót do kraju, gdy turysta zgubił lub utracił właściwy dokument. Co do zasady wniosek o wydanie takiego dokumentu należy złożyć osobiście (i osobiście go odebrać). Jednak przepisy ustawy o dokumentach paszportowych łagodzą nieco ten rygor. Mianowicie art. 13 ust. 5 wskazuje, że w uzasadnionych przypadkach, gdy w danym państwie nie ma polskiego urzędu konsularnego lub warunki uniemożliwiają lub znacznie utrudniają osobiste złożenie wniosku, na prośbę osoby ubiegającej się o wydanie paszportu tymczasowego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego złożenia wniosku i osobistego odbioru tego dokumentu. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że zwykle za wydanie takiego dokumentu trzeba będzie zapłacić (chociaż są od tej zasady wyjątki, np. dla osób starszych). Wysokość stawek za czynności tego typu reguluje rozporządzenie ministra spraw zagranicznych z dnia 14 sierpnia w sprawie opłat konsularnych. I przewiduje takie opłaty m.in. za złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie jego wydanie. Generalnie trzeba się liczyć z opłatami w granicach 32 euro. Co zatem zrobić, gdy nie tylko utraciliśmy dokument, ale także wszystkie pieniądze, np. w wyniku kradzieży?
Gotówka tylko wyjątkowo