Sprawdź firmę zajmującą się poszukiwaniem pracy

Firma zajmująca się poszukiwaniem pracy powinna mieć specjalny certyfikat. Za swoje usługi może żądać jedynie określonych prawem opłat.

Publikacja: 24.05.2013 03:00

Z usług niepublicznych agencji zatrudnienia przy podejmowaniu pracy za granicą korzysta rocznie około 100 tys. osób. Jak informuje resort pracy, wciąż pojawiają się jednak informacje o działalności nielegalnych lub nieuczciwych pośredników. Często, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę, angażują też w proces rekrutacji publiczne służby zatrudnienia.

Obowiązkowy certyfikat

Trzeba pamiętać, że funkcjonujące agencje nie powinny zajmować się wszystkim. Mogą jedynie świadczyć usługi:

- pośrednictwa pracy (w tym kierowanie osób do pracy za granicą), polegające na pomocy osobom poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach,

- doradztwa personalnego, tj. usługi doradcze wykonywane na rzecz pracodawców,

- poradnictwa zawodowego – chodzi tu o pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia oraz udzielanie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji zawodowych,

- pośrednictwa przy pracy tymczasowej – tj. kierowanie pracowników do wykonywania tego rodzaju zatrudnienia.

UWAGA!

Legalne prowadzenie działalności agencji zatrudnienia wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.

Jest on prowadzony przez marszałków województw. Dokumentem potwierdzającym wpis do tego rejestru jest wydawany agencji zatrudnienia certyfikat (ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Z obowiązku posiadania certyfikatu zwolnione są jedynie agencje zatrudnienia z państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii. Mają za to obowiązek poinformowania marszałka województwa o zamiarze prowadzenia swojej działalności nad Wisłą.

Jak wskazują praktycy, zawsze trzeba sprawdzać, czy agencja posiada certyfikat. Gdzie? Wykazy agencji znajdują się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Informacje można uzyskać także telefonicznie w Wojewódzkich Urzędach Pracy (w dodatku zamieszczamy listę WUP z danymi kontaktowymi).

O nielegalnie działających agencjach można informować inspekcję pracy i WUP. Ktoś może powiedzieć, że to donos. Trzeba jednak pamiętać, że taki telefon może zapobiec dramatowi kolejnych osób, które mogą być narażone na nieprzyjemności, gdy skorzystają z usług nierzetelnego pośrednika. Straszakiem dla firm powinno być to, że prowadzenie agencji zatrudnienia bez wymaganego wpisu do rejestru podlega grzywnie nie mniejszej niż 3000 zł. Tej samej karze podlega każdy, kto pobiera od osoby, dla której poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, dodatkowe niedozwolone opłaty.

Umowa – tym razem przeczytaj

Osoba, która poszukuje przez agencję pracy, ma swoje prawa. I nie są one wydumane, ale bardzo konkretne. Najważniejsze – agencja musi zawrzeć z kandydatem na pracownika pisemną umowę. Trzeba pamiętać, że nie jest to jeszcze docelowa umowa o pracę, zawierana z przyszłym pracodawcą. Jest ona jednak niezwykle ważna. Są tam zamieszczane podstawowe dane o przyszłej pracy. Umowa musi zawierać informacje o:

- zagranicznym pracodawcy,

- okresie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

- rodzaju oraz warunkach pracy i wynagradzania, a także przysługujących osobie kierowanej do pracy świadczeniach socjalnych,

- warunkach ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych,

- obowiązkach i uprawnieniach osoby kierowanej do pracy oraz agencji zatrudnienia,

- zakresie odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją zatrudnienia a Polakiem, w tym stronie pokrywającej koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz trybie dochodzenia związanych z tym roszczeń,

- kwotach należnych agencji zatrudnienia z tytułu poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą poniesione na: dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów,

- trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy,

- innych zobowiązaniach stron.

UWAGA!

Umowa z agencją powinna być zawarta na piśmie. Jej uważna lektura pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Dlatego trzeba ją przeczytać w całości i bardzo dokładnie. Informacje, które tam się znajdują, są kluczowe dla pobytu poza Polską. Umowa, która nie zawiera wszystkich wymienionych wyżej punktów, jest niezgodna z prawem.

Jeśli się okaże, że umowa spełnia wszystkie formalne wymogi, ale jest niekorzystna dla pracownika – na przykład zawiera postanowienia, z których wynika, że trzeba wykupić przejazd lub ukończyć kurs nauki języka obcego właśnie u tego pośrednika, a bilet lub kurs kosztuje zdecydowanie więcej, niż powinien – trzeba podjąć decyzję, czy przystać na te warunki. Zawsze można wybrać innego pośrednika pracy.

Czytając umowę, można się też dowiedzieć, że pracodawcą zagranicznym nie jest odrębna firma, ale agencja pracy tymczasowej. Praca na jej rzecz często nie będzie miała charakteru stałego i może nie być wykonywana w pełnym wymiarze czasu, lecz będzie uzależniona od liczby zleceń otrzymywanych od pracodawców, z którymi agencja ma kontakty. Wtedy koszty związane z zakwaterowaniem i utrzymaniem mogą pochłonąć albo wręcz przekroczyć otrzymaną pensję.

Opłaty – nie od kandydata

Zdarza się, że wyjeżdżający do pracy muszą się godzić na bardzo wysokie koszty pośrednictwa. Na przykład oddawać jakąś część zarobionych pieniędzy. To niezgodne z prawem. Dozwolone jest pobieranie od osób skierowanych do pracy jedynie opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Są to koszty poniesione przez pośrednika na:

- dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy,

- wydawanie wizy,

- badania lekarskie,

-tłumaczenie dokumentów.

Co więcej, agencja może ich zażądać pod warunkiem wyspecyfikowania tych opłat w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy. Firmy pośredniczące zarabiają na firmach, które „przyjmują" od nich pracowników. Dozwolone jest bowiem pobieranie przez agencje opłat od pracodawców z tytułu prowadzonej działalności w zakresie pośrednictwa pracy.

UWAGA!

Od osób kierowanych do pracy za granicę zabronione jest pobieranie przedpłat, kaucji oraz opłat z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego, a także opłat rekompensujących koszty:

eksploatacyjne, wynagrodzenia pracowników, wynajmu lokalu, wyjazdów (delegacji) pracowników agencji zatrudnienia, rekrutacji, usług pocztowo-telekomunikacyjnych, druków, reklamy, ogłoszeń prasowych itp.

Gdy pośrednik łamie warunki

Jeżeli się okaże, że warunki pracy lub płacy nie są zgodne z zawartymi w umowie kierującej do pracy za granicą – osoba taka ma prawo wystąpić z roszczeniami do agencji zatrudnienia, za pośrednictwem której została skierowana do pracy. Natomiast po powrocie do kraju można od agencji dochodzić roszczeń przed sądem powszechnym, występując z powództwem cywilnym.

Jeśli natomiast mamy problem z miejscowym pracodawcą i nie wywiązuje się on z warunków umowy o pracę – fakt ten trzeba zgłosić do agencji zatrudnienia. W niektórych państwach pomocy mogą udzielać związki zawodowe, inspekcje pracy albo urzędy pracy. Gdy ten sposób nie przynosi rezultatu, można pozwać pracodawcę do sądu w danym kraju – to jest jedyna instytucja rozstrzygająca spory między pracobiorcą i pracodawcą. Najlepiej zrobić to przed powrotem do kraju.

UWAGA!

Osoba szukająca pomocy lub informacji za granicą może zgłosić się do polskich placówek dyplomatycznych. Na ich stronach internetowych znajdują się telefony i adresy instytucji, gdzie można uzyskać pomoc oraz zgłosić informację o nieuczciwych pośrednikach pracy lub nieuczciwych pracodawcach.

Praca tymczasowa za granicą

Agencje pracy tymczasowej mogą zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy oraz – w szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych (umowy-zlecenia lub umowy o dzieło).

Trzeba pamiętać, że zawierając z taką agencją umowę cywilnoprawną, nie podlega się ochronie przewidzianej dla stosunku pracy. Wszelkie uprawnienia powinny zostać zapisane w umowie.

Agencje pracy tymczasowej mogą delegować własnych pracowników do świadczenia pracy tymczasowej w innych krajach UE. Wtedy trzeba sprawdzić, jakie w danym kraju obowiązują przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Wobec pracownika zawsze będzie obowiązywała korzystniejsza regulacja. W przypadku wątpliwości, czy prawa pracownicze są przestrzegane, można skontaktować się z polskim inspektoratem pracy lub za granicą – z organem odpowiedzialnym za kontrolę przestrzegania prawa pracy.

Oceń język, zabierz świadectwa

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe do pracy za granicą:

- oceń własne umiejętności językowe – porównaj z wymaganiami stawianymi przez pracodawcę,

- zabierz ze sobą konieczne dokumenty (paszport, CV),

- zabierz zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje – przetłumaczone na język kraju, w którym zamierza się podjąć pracę,

- ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia,

- weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki zdrowotnej na koszt NFZ i jest honorowana w krajach UE/EFTA (informacje na stronie: www.nfz.gov.pl, patrz też ramka),

- zapoznaj się z informacjami o życiu oraz warunkach pracy w kraju, do którego wyjeżdżasz,

- weź dane kontaktowe polskiego konsulatu (wykaz na www.msz.gov.pl) i pieniądze na życie oraz powrót do Polski,

- zostaw domownikom adres, pod którym będziesz przebywać, oraz numer telefonu,

- przed wyjazdem zrób kopię paszportu (innego dokumentu tożsamości, prawa jazdy) i zostaw domownikom.

Jak zabezpieczyć się przed nielegalnymi pośrednikami pracy

1.

Sprawdź czy agencja zatrudnienia posiada certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl).

2.

Nie korzystaj z ofert pracy zamieszczanych w prasie, zawierających jedynie numer telefonu kontaktowego oraz ze spotkań z pośrednikiem poza biurem firmy (np.: na ulicy czy na dworcu).

3.

Pamiętaj, że agencja zatrudnienia nie ma prawa do pobierania opłat za „załatwienie" pracy. Dozwolona jest opłata za poniesione przez agencję koszty na: dojazd i powrót osoby skierowanej do pracy za granicę, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenia dokumentów.

4.

Nie płać pośrednikowi „z góry", bez pokwitowania. Pamiętaj, że dowód wpłaty na konto pośrednika-oszusta – nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty.

5.

Nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.

6.

Zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd lub kurs nauki języka obcego, sprawdź, ile wynoszą ceny w innych firmach. Nie przepłacaj.

7.

Pośrednik pracy ma obowiązek zawarcia z osobą kierowaną do pracy za granicą umowy, zawierającej m.in.: nazwę pracodawcy, warunki pracy i płacy, należne świadczenia itp.

8.

Pamiętaj, że pośrednik powinien kierować cię do pracodawcy, a nie do innego zagranicznego pośrednika. Pracodawcą może być też zagraniczna agencja pracy tymczasowej.

9.

Sprawdź w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą i od jak dawna.

10.

Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysyłał już ludzi do pracy za granicę.

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

?

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do uzyskiwania świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich UE/EOG i Szwajcarii. Karta jest wydawana wyjeżdżającym czasowo (wyjazd turystyczny, czasowy pobyt u rodziny, krótką podróż służbową, oddelegowanie do pracy za granicą, praca na własny rachunek) i potwierdza ubezpieczenie w Polsce, prawo do jej otrzymania mają osoby ubezpieczone w NFZ.

- Jeżeli celem wyjazdu jest podjęcie pracy w innym kraju członkowskim, EKUZ ważna jest tylko do momentu podjęcia pracy. Od pierwszego dnia pracy, osoba powinna być ubezpieczona w kraju, w którym ją wykonuje. Uprawnienia z EKUZ dotyczą tylko publicznych placówek służby zdrowia, a te funkcjonują inaczej w każdym z państw.

Punkty informacyjne NFZ (www.nfz.gov.pl) informują o przysługujących świadczeniach w poszczególnych krajach UE oraz o wysokości wnoszonych dopłat przez osoby korzystające z pomocy medycznej. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

Z usług niepublicznych agencji zatrudnienia przy podejmowaniu pracy za granicą korzysta rocznie około 100 tys. osób. Jak informuje resort pracy, wciąż pojawiają się jednak informacje o działalności nielegalnych lub nieuczciwych pośredników. Często, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę, angażują też w proces rekrutacji publiczne służby zatrudnienia.

Obowiązkowy certyfikat

Pozostało 97% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"