Reklama
Rozwiń

Brexit a prawa Polaka w Wielkiej Brytanii

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie zmienił sytuacji mieszkających tam Polaków. Do czasu zakończenia negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ich status pozostaje bez zmian, ponieważ Wielka Brytania jest wciąż członkiem UE.

Aktualizacja: 31.07.2016 11:08 Publikacja: 31.07.2016 08:25

Brexit a prawa Polaka w Wielkiej Brytanii

Foto: 123RF

Polacy zachowają ten status również w czasie trwania dwuletnich negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które rozpoczną się po złożeniu przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z UE. Oznacza to, że również w tym okresie Polacy będą mogli podejmować pracę w Wielkiej Brytanii i otrzymywać świadczenia zgodnie z istniejącymi zasadami.

W czasie tych negocjacji polski rząd będzie zabiegał o zachowanie praw nabytych Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii, ustanowienie odpowiednich okresów przejściowych przed wprowadzeniem nowych zasad oraz korzystne rozwiązania, dotyczące koordynacji świadczeń już po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można się spodziewać, że wiele dotychczasowych rozwiązań zostanie utrzymanych, na przykład na wzór współpracy z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarią, ale szczegóły będą znane po zakończeniu negocjacji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono