Osoby, które pracowały za granicą i nie wiedzą, czy mogą skorzystać z abolicji i na jakich zasadach, mogą szukać informacji telefonując na infolinię podatkową prowadzoną przez Krajową Informację Podatkową. Wystarczy więc, że dzwoniąc z telefonu stacjonarnego, wybierzemy numer 0 801 055 055 (opłata wynosi 35 gr brutto za minutę), a z telefonów komórkowych 022 330 03 30.
Co ważne, osoby, które chcą zadać pytanie właśnie dotyczące zagranicznych dochodów, powinny po połączeniu z numerem infolinii tonowo wybrać siódemkę. Nie wiadomo niestety, czy ci, których aparat telefoniczny nie ma możliwości wybierania tonowego, dodzwonią się bez kłopotu. Jak zapewnia Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, dotychczas ministerstwo nie otrzymało sygnałów o utrudnieniach w połączeniu z konsultantami.
Urzędnicy z KIP udzielają szczegółowych informacji (od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 18) o nowych przepisach, które 6 sierpnia wprowadziły tzw. abolicję podatkową. Chodzi o ustawę z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 143, poz. 894). Na jej podstawie podatnicy, którzy w latach 2002 – 2007 musieli dopłacać podatek dochodowy w Polsce, będą mogli teraz ubiegać się o jego zwrot. Ci zaś, którzy powinni złożyć PIT w kraju, a tego nie zrobili, będą mogli wystąpić do urzędu skarbowego o umorzenie zaległego podatku.
Co ważne, z perspektywy podatnika odpowiedź, której mu udzieli urzędnik, ma walor jedynie informacyjny i nie stanowi wykładni prawa. Trudno też będzie w razie potrzeby udowodnić uzyskanie porady, bo rozmowy z KIP nie są nagrywane.
Dlatego, aby zyskać pewność co do swojej sytuacji, lepiej jest zwrócić się o informację do własnego – według miejsca zamieszkania – urzędu skarbowego lub wystąpić z wnioskiem o interpretację prawa. Zawsze można też skorzystać z poradnika zamieszczonego na stronie Ministerstwa Finansów.