Częściową emeryturę z Polski czytelniczka może otrzymać po uwzględnieniu okresów ubezpieczenia w USA. Nie ma bowiem wystarczającego stażu w Polsce, czyli co najmniej 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Można jej zaliczyć nie więcej niż trzy lata i cztery miesiące studiów jako okresów nieskładkowych (nie mogą przekraczać 1/3 składkowych).

Okresy ubezpieczenia w USA mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do polskiej emerytury, niezależnie od tego, czy czytelniczka ubiega się jednocześnie o świadczenia amerykańskie. Pełny wiek emerytalny według przepisów amerykańskich dla urodzonych w 1945 r. (czyli czytelniczki) wynosi 66 lat. Teraz może się ubiegać o zredukowaną emeryturę amerykańską (bo osiągnęła 62 lata) lub poczekać do pełnego wieku emerytalnego i pobierać potem świadczenie bez obniżenia.

Zarobki z pracy w USA po nabyciu polskiej emerytury przez osobę w powszechnym wieku emerytalnym (dla kobiet – 60 lat) nie wpłyną na jej wysokość, gdyż czytelniczki już nie dotyczą przepisy o zawieszaniu lub zmniejszaniu świadczeń z powodu osiągania przychodów w określonej kwocie z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, w tym wykonywanej za granicą.

[i]Na pytania odpowiadali Ewa Bednarczyk i Andrzej Szybkie z Departamentu Rent Zagranicznych w Centrali ZUS oraz Grzegorz Deszczak z Biura Świadczeń Federalnych przy ambasadzie USA[/i]