Takie zapewnienie wyraził sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański w odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza w sprawie zagwarantowania praw Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii po brexicie.
Umowa wyjścia ochroni Polaków
Poseł Andruszkiewicz pytał m.in. jakie dokładnie prawa Polaków w Wielkiej Brytanii zostaną zachowane. Wiceminister Szymański stwierdził, że ich zakres nie ulegnie zasadniczym zmianom po brexicie. Podstawą ochrony Polaków będzie Umowa wyjścia, która zawiera odwołania do unijnych przepisów o swobodzie przepływu osób.
- Umowa wyjścia w zakresie praw obywateli będzie bezpośrednio stosowana w Wielkiej Brytanii, a zatem polscy obywatele będą mogli odwoływać się bezpośrednio do Umowy wyjścia z pominięciem ewentualnych przepisów krajowych, które byłyby z nią sprzeczne. Dodatkowo sądy brytyjskie będą miały możliwość zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ciągu 8 lat od zakończenia okresu przejściowego celem spójnej wykładni przepisów Umowy wyjścia. Ponadto niezależny organ brytyjski ma prowadzić monitoring przestrzegania praw obywateli Unii Europejskiej przez administrację brytyjską - wyjaśnił wiceminister.
Zgodnie z Umową wyjścia Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie przed zakończeniem okresu przejściowego zachowają swoje prawa związane z dostępem do rynku pracy, podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, dostępem do usług publicznych, w tym szkolnictwa wyższego oraz świadczeń społecznych. Utrzymane zostaną również zasady koordynacji zabezpieczenia społecznego w tym zasada eksportu świadczeń oraz sumowania okresów ubezpieczenia w celu nabycia prawa do świadczeń. Projekt Umowy wyjścia zakazuje także dyskryminacji ze względu na obywatelstwo w stosunku do osób, które objęte są jego zakresem podmiotowym. Przewiduje również utrzymanie praw wynikających z uznania kwalifikacji zawodowych Polaków w Wielkiej Brytanii.
Trzeba będzie złożyć wniosek
Jak wyjaśnił wiceminister najważniejszą zmianą dla Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii będzie konieczność złożenia wniosku o nowy status gwarantujący ochronę na podstawie Umowy wyjścia i potwierdzony wydaniem specjalnego dokumentu (tzw. status osoby osiedlonej). Obecnie nie trzeba urzędowo poświadczać pobytu, by korzystać z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej.