Od przystąpienia w 2004 r. do UE mamy dostęp do ofert pracy z krajów UE/EOG. Umożliwia to tzw. sieć EURES (European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia). Jest to sieć współpracy tzw. publicznych służb zatrudnienia (PSZ) krajów należących do UE/EOG z innymi organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi, działającymi w obszarze zatrudnienia.
Głównym celem EURES jest wspieranie mobilności pracowników. Ułatwia ona mieszkańcom UE/EOG podejmowanie pracy za granicą, co więcej wspiera też pracodawców w rekrutacji pracowników z innych krajów. EURES umożliwia poszukującym pracy i pracodawcom dostęp do informacji o ofertach pracy oraz doradztwa ułatwiającego przepływ siły roboczej.
Partnerzy w sieci wymieniają między sobą informacje na temat wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy, warunków życia i pracy. EURES można zatem rozumieć jako międzynarodową sieć pośrednictwa pracy funkcjonującą w obrębie UE/EOG.
Gdzie szukać informacji
Na poziomie europejskim prowadzony jest Europejski Portal Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu – najważniejszy portal UE, oferujący dostęp do ofert pracy publicznych służb zatrudnienia w krajach UE/EOG. Kluczowym elementem EURES jest sieć Doradców EURES, obecnie jest to ponad 850 osób w 31 krajach Europy. W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE/EOG, sieć EURES funkcjonuje przede wszystkim w oparciu o kadrę EURES w urzędach pracy.
W WUP zatrudnieni są doradcy i asystenci EURES, natomiast w powiatowych urzędach pracy – pośrednicy pracy, którzy realizują zadania sieci. Kontakt do nich można znaleźć na krajowej stronie www.eures.praca.gov.pl – zakładka Kadra EURES lub na portalu www.eures.europa.eu – zakładka Doradcy EURES.