Odpowiadając na pytanie, uprzejmie informujemy, że dla celów ustalania ustawodawstwa właściwego, w oparciu o tytuł II [b]rozporządzenia 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie[/b], osoba, która prowadzi na terytorium Polski działalność rolniczą, jest uznawana za osobę prowadzącą działalność na własny rachunek.
Zgodnie z art. 14.1.a pracownik najemny zatrudniony na terytorium państwa członkowskiego przez przedsiębiorstwo, w którym jest zwykle zatrudniony i przez które został skierowany do wykonywania pracy na terytorium innego państwa członkowskiego, podlega nadal ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, jeżeli przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy i osoba nie została skierowana w miejsce innej osoby, której okres delegowania upłynął.
Z treści tego artykułu wynika, że ma on zastosowanie w przypadku gdy osoba prowadzi w jednym państwie członkowskim jedną aktywność zawodową – pracę najemną, z której zostaje czasowo delegowana do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim.
Sytuacje zbiegowe pracy najemnej w jednym państwie członkowskim i wykonywania działalności na własny rachunek w innym reguluje art. 14c.
Zgodnie z nim, w przypadku gdy osoba jest jednocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego państwa członkowskiego i prowadzącą działalność na własny rachunek na terytorium innego państwa członkowskiego, w myśl art. 14c pkt a) zdanie pierwsze rozporządzenia 1408/71, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terytorium którego wykonuje pracę najemną.