1. Zgodnie z art. 182[sup]3[/sup] § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A8F9E70F51F2D3E73D8542FDD57CA69A?id=76037]k.p.[/link] do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. 183[sup]1[/sup] § 1 k.p., który stanowi, że tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym. Zatem urlopu ojcowskiego udziela się na dni kalendarzowe.

2. Jeżeli pracownik ojciec wychowujący dziecko złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego z zachowaniem wymaganego terminu, pracodawca powinien udzielić tego urlopu, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

3. Przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tak jak czynią to przepisy dotyczące wymiaru urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego). Zatem, zdaniem departamentu, wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Urlop ojcowski może być udzielony do ukończenia przez dziecko (dzieci) 12 miesiąca życia.

4. Zgodnie z art. 182[sup]2[/sup] k.p. pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w dwóch przypadkach. Po pierwsze, może z takiego urlopu korzystać bezpośrednio po wykorzystaniu końcowej części urlopu macierzyńskiego w razie dzielenia się urlopem macierzyńskim miedzy rodzicami dziecka (art. 182[sup]2 [/sup]§ 1 pkt 1 i art. 180 § 5 k.p.). Po drugie, może z takiego urlopu korzystać bezpośrednio po zakończeniu korzystania przez pracownicę z podstawowego urlop