Pismo Biura Prasowego ZUS z 25 lipca 2007 r. (NGi-063/178/2007)

Publikacja: 25.07.2007 15:21

Zgodnie z art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeńspołecznych (t.jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (z uwzględnieniem wyłączeń określonych w odrębnych przepisach).Szczególny tryb wypłaty przychodu ze stosunku pracy, jaki ma miejsce wprzypadkach komorniczego postępowania egzekucyjnego, nie wyłącza obowiązku rozliczenia i opłacenia należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

W myśl art. 17 ust. 1 powołanej ustawy składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe za pracowników oblicza, rozlicza i przekazuje co miesiąc do ZUS w całości płatnik składek, którym w stosunku do pracowników (art. 4 pkt 2 ustawy) jest pracodawca.

W świetle powyższego w każdym przypadku uzyskiwania przez pracowników(byłych pracowników)przychodów ze stosunku pracy stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne obowiązek rozliczenia i opłacenia całości należnych z tego tytułu składek, zarówno w części finansowanej przez płatnika, jak i przez ubezpieczonego, spoczywa na pracodawcy bądź byłym pracodawcy, jeżeli egzekucją komorniczą zostało objęte wynagrodzenie należne za okres pozostawania w stosunku pracy.

Mając na uwadze brzmienie art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym przychodami są otrzymane lubpostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze iwartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, w przypadku osób uzyskujących wynagrodzenie za pracę za pośrednictwem komornika sądowego, przychód powstaje w momenciepostawienia wyegzekwowanych środków do dyspozycji tej osoby, tj. wmomencie dokonania wypłaty lub przelania ich na rachunek bankowy. Tym samym rozliczenie należnych składek od uzyskanych w tym trybie przychodów powinno nastąpić w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za miesiąc, w którym kwota wynagrodzenia ze stosunku pracy wyegzekwowanego przez komornika zostanie postawiona do dyspozycji ubezpieczonego. Opłacenie należnych składek oraz przekazanie do ZUS wymaganych dokumentówrozliczeniowych powinno nastąpić w obowiązującym danego płatnika składekterminie.

Pracodawca po opłaceniu należnych składek na ubezpieczenia społeczne wpełnej wysokości (zarówno w części finansowanej przez płatnika, jak i ubezpieczonego), ustalonych od wynagrodzenia ze stosunkupracy, wypłaconego za pośrednictwem komornika sądowego, może dochodzić odpracownika zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów, które na mocy art. 16 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zobowiązany był ponieść sam pracownik.

Natomiast w zakresie zasad rozliczania i opłacania składki naubezpieczenie zdrowotne w takich przypadkach należy stosować art. 84 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.), zgodnie z którym w przypadku gdy wypłata przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest dokonywana przez komornika, składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być opłaconaprzez ubezpieczonego bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Biuro Prasowe ZUS

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku